«

»

Čvn 02 2017

Astronomické úkazy v červnu 2017

venuse-uran

Konjunkce Venuše s Uranem 3. 6. 2017 (Stellarium)

Červen sice do našich zeměpisných šířek přináší jen velmi krátkou noc, i tak ale v něm bude speciálně letos hodně co pozorovat.

Na začátku měsíce ráno vyhlížejte Venuši. Ne že by byla ve zbytku června nepozorovatelná, ale 3. dne v měsíci bude v maximální západní elongaci a tím pádem i vůbec nejlépe viditelná až do konjunkce se Sluncem. Toho samého dne navíc bude Venuše v konjunkci s Uranem. Obě tělesa bude dělit jen 1,7°, takže se vejdou třeba do zorného pole binokuláru 20×80. Ideální příležitost pro ty, kteří Uran ještě nikdy nespatřili.

jupiter-mesic

Jupiter poblíž Měsíce krátce po půlnoci 4. 3. 2017 (Stellarium)

O zajímavé chvíle pod hvězdnou oblohou se bude počátkem června starat také Měsíc. Ten nejprve 3. června zakryje jasnou hvězdu Porrima ze souhvězdí Panny a ještě ten den kolem půlnoci projde těsně kolem Jupiteru. I na Jupiter si musíme dávat pozor, ten totiž předvede v první polovině června hned dva double shadows transity, a to 5. a 13. června. Stejně jako na konci května půjde o měsíce Europa a Io. A tentokrát největší planetu Sluneční soustavy nepřejdou jenom stíny, ale i měsíce samotné.

jupiter-io-europa

Měsíce Io a Europa přecházejí 5. 6. 2017 přes Jupiter a vrhají na něj stín (Stellarium)

Ale zpátky k Měsíci s velkým M, tedy k tomu našemu. Ten na své pouti oblohou potká 10. června Saturn (jenž bude jen o 5 dnů později v opozici se Sluncem a tím pádem pozorovatelný po celou noc) a dne 22. 6. zakryje hvězdu Aldebaran, hlavní hvězdu ze souhvězdí Býka. Zákryt ovšem proběhne na denní obloze a Měsíc navíc bude ve fázi srpku, tento úkaz tak bude jen pro „fajnšmekry“.

V červnu můžete pozorovat také zjasňující kometu C/2015 V2 (Johnson) či slábnoucí 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák. Ne že by komet na obloze nebylo více, ale tyhle jsou nám nejdostupnější a zároveň mají už/stále celkem solidní jasnost. Viditelných bude samozřejmě i několik planetek, namátkou můžeme zmínit třeba (6) Hebe, (10) Hygiea či (40) Harmonia, které budou v červnu v opozici se Sluncem.

A aby toho nebylo málo, v červnu už musíme počítat také s výskytem nočních svítících oblak, která nás provázejí každoročně zhruba v období od konce května do poloviny srpna s maximem výskytu v době zhruba na přelomu června a července.

Červen 2017 je tedy přímo jako stvořený pro astronomická pozorování a je na každém, jak této příležitosti využije. My už můžeme popřát jen pěkné počasí a kvalitní oblohu.

Zdroj:
Obloha v červnu (udalosti.astronomy.cz)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/astronomicke-ukazy-cervnu-2017/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram