«

»

Čvn 03 2017

Jak JUNO nalétává na cíl

Tato sekvence barevně zvýrazněných obrázků Jupitera ze sondy JUNO znázorňuje rychlé geometrické změny při pohledu na planetu v průběhu blízkého průletu sondy. Začátek je u severního pólu, jehož okolí lze vidět na prvním obrázku; samotný pól se nachází přibližně uprostřed. Při dalším přibližování sondy se do zorného pole kamery JunoCam dostává čím dál menší část planety. Na dalších snímcích lze vidět, jak severní pól mizí a objevují se skupiny mraků severních středních joviánských šířek. Na pátém snímku je pás turbulentního proudění vystředěn. Výrazných změn si můžete povšimnout mezi sedmým a osmým snímkem, jež byly pořízeny krátce před nejbližším přiblížením k planetě a zobrazují oblast blízko rovníku. Snímky dělí od sebe jen 4 minuty, přesto jsou velmi odlišné. V době jejich pořízení se totiž sonda pohybuje nejrychleji. Na devátém, desátém a jedenáctém snímku převažuje bělavá jižní tropická zóna, od desátého snímku se vyskytují oválné bílé bouře, zvané Struna perel. Na posledním snímku už vystupuje oblast kolem jižního pólu.

jupiter

Sekvence snímků planety Jupiter, získaná při blízkém průletu sondy JUNO (nasa.gov)

Zdroj:
Sequence of Juno Spacecraft’s Close Approach to Jupiter (nasa.gov)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/jak-juno-naletava-na-cil/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram