«

»

Říj 02 2015

O něco bližší pohled na Pluto (II.)

Další snímky trpasličí planety Pluto a jeho největšího měsíce Charona, zveřejněné 24. 9. 2015 a 1. 10. 2015, svým rozlišením naprosto překonávají vše, co jsme doposud mohli vidět. Poprvé vidíme tato tělesa s působivým rozlišením až 250 m/pixel a v barvě. Tyto snímy zobrazují terén, který zcela překvapil i ostřílené matadory. Dříve však, než se pustíme do analýzy toho, co je na snímcích zobrazeno, pojďme se na ně podívat.

Snímky zveřejněné 24. 9. 2015

Kombinace modrých, červených a infračervených snímků, pořízených kamerou MVIC (Multispectral Visual Imaging Camera) soupravy Ralph. Povrch je velmi různobarevný, vyskytují se zde útvary bledě modré, žluté, oranžové a temně červené. Různé útvary mají své specifické barvy, jež vypovídají o jejich složité geologické a klimatologické minulosti. Rozlišení je 1,3 km/pixel a obrázek byl zveřejněn 24. 9. 2015.

Větší rozlišení

Zde vidíme záznam infračerveného spektrometru LEISA (Linear Etalon Imaging Spectral Array) ze soupravy Ralph. Na levé části je mapa výskytu metanového ledu, která ukazuje rozdílené zastoupení metanu v různých oblastech povrchu. Jasnější růžové barvy indikují vyšší absorpci metanu, menší množství metanu je vyjádřeno černou barvou. Dostupná data, které sonda vyslala, jsou na snímku vlevo, vpravo je pak kompozice tohoto snímku se snímkem s vysokým rozlišením z kamery LORRI (Long Range Reconnaissance Imager).

Větší rozlišení

https://www.youtube.com/watch?t=9&v=7M4bpYDw374

Na této animaci, poskládané ze snímků z kamery LORRI, se nejprve z malé výšky podíváme na Norgay Montes. Dále poletíme na sever na hranici oblastí Sputnik Planum a Cthulhu Regio. Zde zatočíme na východ. Neustále stoupáme v průběhu celé animace.

Toto je prozatím snímek s nejvyšším rozlišením, který odhaluje detaily 270 metrů velké. Obrázek byl pořízen těsně před největším přiblížením sondy k Plutu a odhaluje zrnitý terén, na kterém je planina obklopující dvě izolované ledové hory. Obrázek má na šířku 120 km.
Na tomto snímku, který byl pořízen těsně před největším přiblížením sondy k Plutu, lze vidět krátery v levé části, horské bloky ve střední a zrnitou strukturu planiny Sputnik v pravé části. Barvy byly získány z celkového barevného obrázku planety. Rozlišení je 250 m/pixel a obrázek zobrazuje terén široký 530 km.

Větší rozlišení

Toto je nejpodrobnější barevná mapa Pluta, jaká kdy byla vyrobena. Jedná se o válcovou projekci se zvýrazněnými barvami. Jedná se v podstatě o kompozici snímků získaných kamerou LORRI (Long Range Reconnaissance Imager), které byly obarveny na základě snímků ze soupravy Ralph – jsou použity barvy modrá, červená a téměř infračervená. Mapa odhaluje fantastické detaily a má velký vědecký význam. Barvy byly uměle zvýrazněny.

Větší rozlišení

Mapu Pluta ve válcové projekci jsme namapovali na kouli reprezentující pomyslnou trpasličí planetu Pluto
Některé části povrchu Pluta připomínají kůži hada. Na tomto snímku tak vystupuje horský hřbet neformálně pojmenovaný Tartarus Dorsa s horami se záhadnými vzory a neobvyklou texturou, které se táhnou podél terminátoru. Mezi modrošedými hřebeny jsou načervenalé výplně materiálu. Obrázek zobrazuje terén v šířce 530 km a kombinuje modré, červené a infračervené obrázky z kamery MVIC soupravy Ralph. Rozlišení je 1,3 km.

Detailní pohled na Pluto zprostředkovaný sondou New Horizons. Na videu uvidíte všechny oblasti popsané výše s impozantním rozlišením až 250 m/pixel.

Snímky zveřejněné 1. 10. 2015

Na tomto komponovaném záběru si můžete všimnout zásadních barevných rozdílů mezi Plutem a jeho největším měsícem Charonem. Barva a jas obou těles byly zpracovány identicky tak, aby bylo možno porovnat povrchové vlastnosti těchto těles. Lze si všimnout podobnosti mezi červeným polárním Charona a červenou rovníkovou oblastí na Plutu. Obrázek kombinuje modré, červené a infračervené snímky z kamery MVIC. Velikosti obou těles jsou zobrazeny v přibližně stejném měřítku, jejich vzdálenosti však nikoliv.

Větší rozlišení

Toto je mapa měsíce Charon ve vysokém rozlišení, získaná kamerou LORRI krátce před největším přiblížením sondy New Horizons k Plutu, a obarvená na základě snímků z kamery MVIC. Terén přechází od kráterovitých vrchovin přes kaňony po skalnaté pláně Vulcan Planum. Rozlišení snímku je 0,8 km/pixel.

Větší rozlišení

Tento obrázek vznikl kombinací modrých, červených a infračervených snímků z kamery MVIC a barvy v něm použité jsou zvýrazněny tak, aby co nejlépe zdůrazňovaly různorodost povrchových útvarů na Charonu. Rozsah barev na Charonu není tak velký jako na Plutu. Za povšimnutí stojí výrazná načervenalá severní polární oblast zvaná Mordor Macula. Rozlišení obrázku je 2,9 km/pixel.

Větší rozlišení

Na této animaci, vytvořené na základě obrázků měsíce Charon, lze vidět tmavou oblast v blízkosti severního pólu, pojmenovanou Mordor Regio. Následně se přesouváme na jih k rozsáhlé propasti, zatímco sestupujeme z výšky 1800 km do výšky 60 km. Tak si můžeme prohlédnout kaňonový systém. Poté se opět stočíme na jih, abychom viděli „příkopovou horu“, pojmenovanou Kubrick Mons, což je ve skutečnosti vrchol hory obklopený depresí.

Použité obrázky byly vytvořeny pomocí kamery LORRI a zobrazují detaily s rozlišením 400 m. Dále byly použity snímky z poněkud odlišných úhlů z kamery MVIC.
Níže je rozšířená verze videa, na níž můžete vidět bližší pohled na polární oblast Mordor Macula a kaňonový systém Vulcan Planum.

Zdroj:
pluto.jhuapl.edu

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/o-neco-blizsi-pohled-na-pluto-ii/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>