«

»

Lis 01 2015

O něco bližší pohled na Pluto (III.)

Nové obrázky planety Pluto a jeho měsíce Charona, zveřejněné v průběhu října 2015, odhalují bližší pohled na některé povrchové útvary na těchto tělesech, spolu s chemickou analýzou vybraných útvarů. S nimi byla zveřejněna i koláž zachycující všechny měsíce Pluta pohromadě.

 

 

 

 

Tento kompozitní záběr ze zařízení Ralph kombinuje snímky z viditelné oblasti z kamery MVIC (Multispectra Visible Imaging Camera) a z infračerveného spektrometru LEISA (Linear Etalon Imaging Spectral Array), který mapuje rozložení dusíku, metanu, oxidu uhelnatého, vody a organických látek. Modrou barvou jsou zvýrazněny oblasti se zbytky vodního ledu. Jeho nejvýznamnější podíl je podél brázdy Virgil Fossa západně od kráteru Elliot a v oblasti Viking Terra v horní části snímku. Větší část se nachází rovněž v Baré Montes v pravé části snímku, kde jsou i četné další menší výskyty, mnohdy související s impaktními krátery a údolími mezi horami. Obrázek zobrazuje oblast asi 450 km širokou Tento kompozitní záběr ze zařízení Ralph kombinuje snímky z viditelné oblasti z kamery MVIC (Multispectra Visible Imaging Camera) a z infračerveného spektrometru LEISA (Linear Etalon Imaging Spectral Array), který mapuje rozložení dusíku, metanu, oxidu uhelnatého, vody a organických látek. Modrou barvou jsou zvýrazněny oblasti se zbytky vodního ledu. Jeho nejvýznamnější podíl je podél brázdy Virgil Fossa západně od kráteru Elliot a v oblasti Viking Terra v horní části snímku. Větší část se nachází rovněž v Baré Montes v pravé části snímku, kde jsou i četné další menší výskyty, mnohdy související s impaktními krátery a údolími mezi horami. Obrázek zobrazuje oblast asi 450 km širokou.
Fantastický barevný pohled na atmosféru Pluta z kamery MVIC odhaluje její podobnost s atmosférou Saturnova měsíce Titan. Zdrojem oparu na obou tělesech jsou pravděpodobně chemické reakce dusíku a mteanu, iniciované slunečním zářením. Ty vytvářejí relativně malé částice sazí zvané tholiny, které nebývají na objemu, dokud se neusadí na povrchu. Snímek vznikl kombinací snímků v modré a červené barvě spolu se snímkem v blízkém infračerveném pásmu tak, aby poskytoval lidskému oku co nejvěrohodnější obraz.
Tento obrázek Pluta s vysokým rozlišením kombinuje modré, červené a infračervené snímky, pořízené kamerou Ralph/MVIC sondy New Horizons. Výrazná světlá oblast, zatím neformálně pojmenovaná Sputnik Planum, je bohatá na dusík, oxid uhelnatý a metanové ledy.
Obrázek zobrazuje starý a silně kráterovaný terén Pluta s nízkými kopci hlubokými propadlinami, které jsou důkazem, že kůra Pluta byla rozšířena. Zlom v levé horní části je asi 1,6 km hluboký a krátery v pravé dolní části mají hloubku až 2,1 km.

Detail obrázku vlevo zabírá oblast širokou 300 km se souřadnicemi středu 130E 20N a se severem v levém horním rohu. Rozlišení je 0,6 km/pixel.

Obrázek je vyhotoven ve stereo projekci, která byla umožněna tím, že sonda New Horizons mapovala povrch Pluta z různých úhlů. Stereo obrázky budou následně využity k vyhotovení přesné topografické mapy větší části povrchu Pluta.

Na tomto kompozitním obrázku můžete vidět všechny měsíce Pluta pohromadě – největšího Charona s průměrem 1 212 km, Nix s Hydrou (nejdelší průměr 40 km), a Kerberos a Styx (10 až 12 km). Obrázky měsíců byly převedeny do společné intenzity osvětlení a prostorového měřítka. Obrázky pocházejí z kamery LORRI.
  Tento snímek měsíce Kerberos je kombinací čtyř samostatných záběrů z kamery LORRI, které bl pořízeny ve vzdálenosti 396.100 km od měsíce. Obrázek byl převzorkován, aby se redukovala pixelizace. Kerberos má rozměry přibližně 12/4,5 km.
Vědce při výzkumu povrchu Charona zaujal výrazně světlý a mladý kráter na trvale přivrácené polokouli k Plutu, prozatím pojmenovaný „Skywalker“. Jeho světlost je v kontrastu s nedalekým kráterem, pojmenovaným Organa. Význam tohoto kráteru vynikne při zkoumání infračervených snímků ze spektrometru LEISA. Z nich vyplývá, že Organa a okolní materiál, vyvrhnutý při impaktu, absorbuje infračervené záření na délce 2,2 mikormetrů. To znamená, že se jedná o materiál bohatý na zmrzlý amoniak – což je jedinečné v celém systému Plutových měsíců. Infračervené spektrum kráteru Skywalker přitom odpovídá zbytku povrchu, tedy s výrazným podílem vodního ledu.

Kompozitní záběr ze spektrometru LEISA vznikl 14. 7. 2015 ve 12:25 SELČ ve vzdálenosti 81.000 km od Charona. Jeho rozlišení je 5 km/pixel. Data byla odeslána mezi 1. a 4. říjnem 2015. Záběry z kamery LORRI byly nasnímány v 10:33 SELČ a mají rozlišení 0,9 km/pixel. Zaslány byly 5. a 6. 10. 2015. Oblast ve žlutém rámečku zahrnuje oblast širokou 280 km.

Tento snímek byl pořízen ze vzdálenosti 1,7 milionů km a má rozlišení 8,3 km/pixel. Lze na něm nalézt další podrobnosti oblasti Krun Macula (výrazná tmavá skvrna na spodku snímku) a terén východně a severovýchodně od Tombaugh Regio. V tomto pohledu je sever Pluta nahoře.
Pouhých 15 minut po největším přiblížení k Plutu zachytila sonda New Horizons srpek atmosféry Pluta. V září 2015 tým sondy New Horizons vydal neúplnou verzi tohoto srpku. Po novém zpracování tak lze vidět nový a fascinující pohled na Pluto. V atmosféře lze nalézt více než tucet výškových vrstev oparu.

Širokoúhlý pohled zobrazuje vrstvy atmosférického zákalu kolem celého Pluta s náhorními plošinami na levé, neosvělené části. Stín z tohoto zákalu je možné spatřit i na povrchu Pluta – zcela nahoře. Na osvětlené straně se směrem na západ (v tomto pohledu nahoru) táhne planina Sputnik rozeklaným pohořím, až 3500 m vysokými, včetně Norgay Mountains v popředí a Hillary Mountains na obzoru. Na východ (níže) od Sputnik Planum je drsnější terén protnut ledovcem.

Krátké čárky na černém pozadí jsou hvězdy, které se pohybovaly vůči kameře v průběhu expozice. Obrázek byl pořízen kamerou MVIC ze vzdálenosti 18.000 km a má rozlišení 700 m/pixel.

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/o-neco-blizsi-pohled-na-pluto-iii/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>