«

»

Led 31 2016

Pluto: Na povrchu více vody, než se myslelo

pluto-water

Přítomnost vodního ledu na Plutu (pluto.jhuapl.edu)

Podle nových zjištění se na trpasličí planetě Pluto nachází více vodního ledu, než se dříve soudilo. Nové poznatky vycházejí z pozorování v infračerveném světle, poskytnutá sondou New Horizons.

Na obrázku ve falešných barvách jsou záznamy pozorování z infračerveného LEISA (Linear Etalon Imaging Spectral Array), zobrazující spektrální zastoupení vody na Plutu ve dvou různých zpracováních: starším a novějším. Byl pořízen 14. 7. 2015 ve vzdálenosti 108.000 km od Pluta.

Obrázek byl vyhotoven skenováním povrchu v rozmezí 15 minut. Tyto skeny byly následně zkombinovány do multispektrální datové kostky, zahrnující celou viditelnou část Pluta, kterou sonda dokázala zmapovat. Datová kostka je ve skutečnosti třídimenzionální pole, v němž je obraz Pluta sestaven na základě každé vlnové délky, na níž je spektrometr LEISA citlivý.

Vodní led tvoří jakési skalní podloží v kůře Pluta. Těkavé látky, jakými jsou i nejrůznější ledy, se v něm podepisují, jak se mění jejich výskyt v průběhu roku.

Původní mapy vodního ledu v podloží porovnávaly specktrum z LEISA se spektrem čistého vodního ledu. Výsledek vidíte na mapě vlevo.

Tato metoda má nevýhodu v tom, že spektrum čistého vodního ledu může být maskován metanovým ledem, takže mapa vlevo ukazuje oblasti obzvláště bohaté na vodní led a/nebo ochuzený metan.

Jinou metodou je uvažovat příspěvky všech ledů dohromady, jak je ukázáno na obrázku vpravo. Je daleko citlivější, ale i tato metoda má své omezení, protože lze mapovat pouze ledy zahrnuté v modelu, ale tým přidává další data ke zlepšení modelu.

Důležitým objevem je, že podle nové mapy je vodní led podstatně rozšířenější na Plutu, než se předtím vědělo. Zajímavé je, že mapa nezobrazuje téměř žádný led na oblastech Sputnik Planum a Lowell Regio (oblast Sputnik je západní, resp. levá část „srdce“ Pluta, Lowell Regio se nachází na severně na okraji polokoule). Z toho lze usuzovat, že přinejmenším v těchto oblastech se vodní led nachází pod tlustou vrstvou ledů jiného složení, jako je metan, dusík nebo oxid uhelnatý.

Zdroj:

Pluto’s Widespread Water Ice (pluto.jhuapl.edu)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/pluto-na-povrchu-vice-vody-nez-se-myslelo/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>