«

»

Pro 12 2015

O něco bližší pohled na Pluto (V.)

Nejnovější snímky ze sondy New Horizons, které byly po jejím průletu kolem trpasličí planety Pluto zveřejněny, jsou konečně to, na co jsme tak dlouho čekali – pohled na Pluto v superdetailním rozlišení, v řádu desítek metrů. Jde o nejpodrobnější snímky z průletu. Na jejich základě byla sestavena mozaika.

Následující snímky byly vytvořeny 14. 7. 2015 kamerou LORRI (Long Range Reconnaisaance Imager) na sondě New Horizons v časovém rozmezí kolem asi jednu minutu kolem 11:36 svět. času – asi 15 minut před největším přiblížením sondy k Plutu ve vzdálenosti 17.000 km. Byly získány neobvyklým způsobem – namísto běžného způsobu, postaveném na principu „zaměř a foť“, kamera LORRI pořídila snímek každé 3 sekundy, zatímco fotoaparát MVIC (Multispectral Visual Imaging Camera) skenoval povrch. Tento režim vyžaduje neobvykle krátké expozice, aby se zabránilo rozmazání snímků.

V tomto obrázku s nejvyšším rozlišením jsou zobrazeny velké kusy kůry z vodního ledu, napěchované v pohoří al-Idrisi. Některé strany hor se zdají být potažené tmavým materiálem, zatímco ostatní jsou světlé. Několik příkrých stěn vykazuje vrstvení kůry, snad související s vrstvami viditelnými v kráterech. Další materiál je zřejmě drcený mezi horami, jako by tyto velké bloky vodního ledu, některé vysoké 2,5 km, byly strkány sem a tam. Pohoří náhle končí na pobřeží u planiny Sputnik, kde jsou měkké, na dusík bohaté ledové pláně tvořící téměř rovný povrch, přerušovaný pouze jemnými stopami výrazných hranic buničitých oblastí se strukturovaným povrchem (to patrně souvisí se sublimací způsobenou slunečním zářením).

Obrázek zobrazuje krajinu 80 km širokou. Nahoře je severozápad.

Tento obrázek ukazuje, jak eroze a poruchy vyřezaly část ledové kůry Pluta v této drsné, zničené zemi. Výrazný, 2 km vysoký útes, který na obrázku směřuje napříč z levého spodního rohu do pravého horního, je součástí velkého kaňonového systému, který se táhne stovky kilometrů přes severní polokouli Pluta. Členové týmu New Horizons se domnívají, že hory ve středu jsou tvořeny vodním ledem, ale byly přeměněny pohybem dusíku nebo jiných exotických ledů po delší období, takže mají zaoblené vrcholy a krátké hřebeny. V dolní části tohoto 80 km širokého obrázku se terén dramaticky přeměňuje do zlomu a jemně rozpukaného dna na severozápadním okraji obří ledové planiny neformálně pojmenované Sputnik Planum. V horní části obrázku je severozápad.
  Tento snímek s nejvyšším rozlišením odhaluje nové detaily drsných, ledových kráterových planin Pluta. Všimněte si rozvržení ve vnitřních stěnách mnoha kráterů (velký kráter vpravo nahoře je dobrým příkladem) – vrstvy v geologii, obvykle znamenají významnou změnu ve složení, ale v tomto okamžiku členové týmu New Horizons neví, zda vidí místní, oblastní nebo globální vrstvení. Tmavší kráter v dole uprostřed je zřejmě mladší než ostatní, protože tmavý materiál vyvržený zevnitř nebyl odstraněn a může být dosud rozeznatelný. Původ mnoha tmavých přímých útvarů, směřujících zhruba svisle ve spodní polovině obrázku, je nejasný a vedou se o něm diskuse, ale může být tektonický. Většina kráterů, jež zde můžeme vidět, leží uvnitř 250 km široké pánve Burney, jejíž vnější okraj nebo prstenec tvoří linii kopců nebo nízkého pohoří ve spodní části. Pánev je pojmenována (zatím neformálně) Venetia Burney, anglické školačce, která jako první navrhla jméno tét otrpasličí planety.

Severozápad je v horní části obrázku.

Tato mozaika je tvořena nejostřejšími snímky Pluta, které sonda New Horizons získala při svém průletu. Obrázky jsou částí sekvence, získané v průběhu největšího přiblížení sondy k Plutu, a mají rozlišení 77 až 85 m/pixel – odhalující útvary menší než půlka městského bloku na různorodém povrchu Pluta. Snímky zahrnují širokou škálu velkolepých kráterovaných, horských a ledovcových typů terénu – poskytující vědcům i veřejnosti nádherný a dech beroucí okno s vysokým rozlišením na geologii Pluta.

Obrázky tvoří proužek široký 80 km, směřující od zubatého horizontu asi 800 km severozápadně od oblasti Sputnik Planum, přes hory al-Idrisi na břeh Sputnik Planum a pak přes jeho ledové pláně.

Obrázky mají šestkrát lepší rozlišení než globální mapa Pluta, kterou sonda získala, a pětkrát lepší než nejlepší obrázky bratrance Pluta, Neptunova měsíce Triton, které získala v roce 1989 sonda Voyager 2.


 


První 3D pohled na Pluto ve formátu 4k. Obrázky, ze kterých je animace sestavena, mají rozlišení 1,3 km/pixel. Barvy byly zvýrazněny.

  Detailní pohled na složité struktury drobných jam, které se táhnou napříč oblastí ve tvaru srdce zvanou Tombaugh Regio.

Tyto jemné zářezy mohou podle vědců být vytvořeny kombinací lámání ledu a vypařování. Je zde nedostatek impaktních kráterů, takže se tyto jámy, které bývají široké stovky metrů a hluboké řádově desítky, vytvořily v nedávné době. Pomocí jejich uspořádání lze vytušit, kterým směrem teče led a jak probíhá výměna dusíku a dalších těkavých látek mezi povrchem a atmosférou.

V levém horním okraji lze spatřit kontrast mezi relativně hladkými ledovými příkrovy planiny Sputnik a jamkovitým terénem s řadou kopců, tvořícími „pobřeží“.

Tento obrázek je součástí sekvence získané kamerou LORRI ze vzdálenosti 15.400 km od povrchu Pluta, 13 minut před nejtěsnějším přiblížením. Výřez v levé části obrázku zobrazuje v detailu vpravo část oblasti Sputnik Planum. Detalní pohled má na šířku 80 km. Všimněte si struktur podobných prstrenci na pravé straně detailu a v levé spodní části. Patrně jde o pozůstatky kráterů.

  Obrázky, z nichž je vytvořena tato mozaika, tvoří pruh široký 80 km, který zobrazuje krajinu od okraje tzv. „Badlands“ severozápadně od planiny Sputnik, přes pohoří al-Idrisi a končí na „pobřeží“ srdcovitého útvaru. Za tímto „pobřežím“ následují ledové pláně Sputnik Planum.

Obrázek je součástí kolekce snímků s největším rozlišením (77 až 85 m/pixel), které sonda New Horizons pořídila asi 15 minut před největším přiblížením k Plutu ve vzdálenosti asi 17.000 km, kamerou LORRI. Ke kolorování obrázku posloužily snímky s nižším rozlišením (630 m/pixel), nasnímané kamerou MVIC (kompozice obrázků v blízké infračervené oblasti spektra a v červené a modré barvě) asi 25 minut před snímáním kamerou LORRI.



Skutečně detailní pohled na Pluto

 

Zdroj:
pluto.jhuapl.edu

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/o-neco-blizsi-pohled-na-pluto-v/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>