«

»

Zář 19 2015

Zase o něco bližší pohled na Pluto (I.)

pluto-global-mosaic-true-colorOd 11. září 2015 začal tým sondy New Horizons prezentovat další sérii snímků, které sonda nasnímala 14. července 2015 při blízkém průletu kolem trpasličí planety Pluto. Snímky, které byly prezentovány, sonda pořídila ve vzdálenosti 80 000 až 18 000 km od Pluta. Předkládáme vám jejich komentovaný souhrn.

V tomto videu uvidíte velmi detailní pohled na dvě rozdílné oblasti na Plutu: Planinu Sputnik a Oblast Chaos. Snímky byly pořízeny ze vzdálenosti 80 000 km.

Souhrnný perspektivní pohled severovýchodním směrem odhaluje kontrast mezi temnou, kráterovitou oblastí Cthulhu Regio a jasnou a hladkou oblastí Sputnik Planum. Snímek zobrazuje oblast o šířce 1800 km.
Na těchto snímcích jednoznačně dominuje velká ledová oblast zvaná Sputnik Planum, která je obklopená množstvím dalších typů terénu. Snímky zobrazují oblast širokou přibližně 1600 km s rozlišením 0,8 km/pixel. Mozaika snímků byla přenášena do řídicího střediska ve dnech 5. až 7. 9. 2015. Dva bílé obdélníky, které můžete na druhém snímku vidět, zvýrazňují oblasti, jejichž snímky byly zveřejněny zvlášť.

Sputnik Planum, je hladká ledovcová oblast v levé části snímku. Výrazně bílá vpravo může být potažena vrstvou dusíkového ledu, deponovaným přes atmosféru z oblasti Sputnik.

Obdélník zvýrazňuje detaily ledovce, zobrazené na následujících snímcích.

 Led, tvořený pravděpodobně zmrzlým dusíkem a nahromaděný na vysočinách napravo, se přesouvá z hor do oblasti Sputnik přes údolí široké 3 až 8 kilometrů, které je zvýrazněno červenými šipkami. Čelo ledovce je označeno modrými šipkami. Původ hřebenů a prohlubní na pravé straně obrázku je zatím neznámý. Snímek zobrazuje oblast širokou 630 km.

Na těchto snímcích je zobrazena stejná oblast jako v předchozím případě, ale tentokrát s podsvíceným pohledem. Podsvětlení umožňuje zvýraznit složité toky ledovce, tekoucího do planiny Sputnik. Čelo ledovce je zvýrazněno modrými šipkami. Šířka snímku je 630 km.

Polární čepička Pluta mnohé překvapila. Hlavně její podoba s pozemskou, i když na Plutu jsou drsnější okolní hory, vysoké až 3,5 km. Šéf vědců New Horizons Alan Stern prohlásil, že „Pluto je překvapivě podobné Zemi… a nikdo to nepředpovídal.“ Podívejte se na video, které vám čepičku i její okolí přiblíží víc.

Podívejte se na tuto animaci průletu nad Plutem, která vznikla poskládáním čtyř snímků ze sondy New Horizons, které byly získány ze vzdálenosti 450 000 km. Rozlišení povrchových útvarů je 2,2 km/pixel. Barvy nejsou pravé.

Tento snímek vznikl 15 minut po největším přiblížení sondy New Horizons k Plutu. Je to pohled směrem ke Slunci téměř v době jeho západu. Nízká výška Slunce nad terénem zdůraznila drsnost ledového pohoří poblíž terminátoru. V sousedství pohoří se rozlehlá hladká ledová planina Sputnik Planum (vpravo), zatímco západním směrem (doleva) je obklopena horami vysokými až 3,5 km pohoří Norgay Mountains v popředí a Hillary Mountains na obzoru. Planina Sputnik je na východě drsný terén přerušen ledovcem. Všimněte si výrazného atmosférického oparu. Na snímku lze napočítat více jak 12 vrstev v řídké atmosféře Pluta. První snímek byl pořízen ve vzdálenosti 18 000 km od Pluta a zobrazuje terén široký 1250 km, druhý pak 380 km.
 Na tomto detailu srpku Pluta lze vidět mlhavý opar osvětlený sluncem, protnutý četnými paralelními stíny, které vrhají kopce a malé pohoří. Obrázek byl pořízen ze vzdálenosti 18 000 km a zobrazuje oblast širokou 185 km.
Nové snímky atmosféry Pluta mají mnohem vyšší kvalitu než digitálně komprimované obrazy, které byly zaslány krátce po 14. 7. 2015 a umožňují vidět mnoho nových detailů. Obrázek byl pořízen 16 hodin po přiblížení, ze vzdálenosti 770 000 km. Obrázek nalevo byl jen minimálně zpracován, obrázek napravo byl zpracován tak, aby zobrazoval velký počet oddělených vrstev v atmosféře. Sever je nahoře, Slunce osvětluje Pluta z pravého horního rohu.
Na severozápadním okraji ledové planiny nazvané Sputnik Planum (ta se nachází v pravé části snímku) lze zpozorovat neuspořádaný, členitý povrch oblasti zvané Chaos Region. Snímek zobrazuje oblast širokou 470 kilometrů s rozlišením 0,8 km/pixel.
 Dvojí zpracování téhož obrázku, pořízeného sondou New Horizons ze vzdálenosti 80 000 km, umožňuje spatřit jasný, vysoko položený atmosférický zákal, který jemně osvětluje povrch v době před východem slunce a po jeho západu. Sonda New Horizons zachytila detaily na neosvětlené části Pluta, které by bez přítomnosti atmosféry nebyly viditelné. Obrázek nalevo byl rozjasněn tak, aby byly zviditelněny povrchové útvary za terminátorem, jak ukazuje obrázek vpravo.
Na tomto snímku lze vidět oblasti s naprosto rozdílným albedem a geologickým charakterem. Tmavý terén je starý, posetý krátery, kdežto jasný terén je hladký, mladý. Dále jsou k vidění hory a pole temných, zarovnaných hřebenů, které se podobají dunám; o jejich původu se debatuje. Snímek byl vyhotoven ze vzdálenosti 80 000 km s rozlišením 0,8 km
Snímek měsíce Charon, pořízený sondou New Horizons 10 hodin před jejím největším přiblížením k Plutu ve vzdálenosti 470 000 km, zachycuje složitou geologickou minulost tohoto měsíce; vidět jsou tektonické zlomy, relativně hladké planiny i hory obklopené utopeným terénem, dále pak velké oblasti kráterů i rozdílně jasné oblasti: tmavá severní polární oblast a světlé a tmavé paprsky, způsobené vznikem kráterů; nejmenší viditelné útvary mají velikost 4,6 km

Měsíc trpasličí planety Pluto Nix na záběrech sondy New Horizons, zveřejněných 11. 9. 2015.

Zdroj:
http://pluto.jhuapl.edu

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/zase-o-neco-blizsi-pohled-na-pluto/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>