«

»

Zář 17 2015

Kometa z Kreutzovy skupiny zanikla u Slunce

sungrazer

Kometa z Kreutzovy skupiny, zachycená druživí SOHO (space.com)

Družice SOHO zachytila poslední okamžiky komety z Kreutzovy rodiny komet, která se příliš přiblížila ke Slunci a 16. 9. 2015 se vypařila.

Kometa skutečně zanikla, přičemž zjasnila nejvíce přibližně ke 2 mag. Podobný jev v blízkosti Slunce je velmi častý, ale nemusí to být pouze komety Kreutzovy skupiny, nýbrž i ty Krachtovy, Meyerovy a také komety, které do žádné speciální skupiny nepatří. Sungrazery, alias lízači Slunce (Kreutzova skupina komet), nám však přinesly také mnoho komet, které svůj průlet perihelem v těsné blízkosti Slunce přežily. Mezi ně patří památná kometa C/1965 S1 (Ikeya-Seki), jež bude mít 18. 9. 2015 padesátileté výročí od objevení. Tato kometa zazářila s jasností až -10 mag (některé zdroje uvádějí i více) a byla viditelná i na denní obloze. Poslední dobře známou kometou Kreutzovy skupiny, která přežila průlet okolo Slunce, je C/2011 W3 (Lovejoy), která je z jižní polokoule známá jako Velká vánoční kometa roku 2011. O té si můžete najít informace například na stránce aerith.net.

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/kometa-z-kreutzovy-skupiny-zanikla-u-slunce/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram