«

»

Bře 04 2016

Blízký průlet asteroidu 2013 TX68 kolem Země – UPDATE

2013 TX68

Trajektorie asteroidu 2013 TX68 (jpl.nasa.gov)

Kolem Země v nejbližších dnech proletí asteroid 2013 TX68. Původní kalkulace počítaly s tím, že se okolo naší planety prosmýkne již v sobotu 5. 3. 2016, a to v menší vzdálenosti, než obíhají některé satelity. Nicméně po zahrnutí většího množství pozorování z roku 2013 vyšlo maximální přiblížení až na 8. března, a to zajisté ve vzdálenosti 24 000 km nebo více od Země. Nejpravděpodobnější možnost je ovšem ta, že nás mine dokonce zhruba 5 milionů km daleko. To je samozřejmě bezpečná vzdálenost nejen pro nás, ale i pro veškeré naše družice. Asteroid by měl být pozorovatelný i na obloze, ovšem vizuálně to bude nejspíše velmi obtížné. Přesná efemerida pro jeho vyhledání navíc zatím neexistuje. Po prvním zpozorování asteroidu v tomto návratu se upřesní nejen jeho aktuální pozice, ale i dráha do budoucna. Potom tedy nejspíše zjistíme, že je pro nás asteroid jak v tomto, tak i v příštích návratech naprosto neškodný.

Zdroj:
2013 TX68 (wikipedia.org)
Small Asteroid to Pass Close to Earth March 8 (jpl.nasa.gov)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/blizky-prulet-asteroidu-2013-tx68-kolem-zeme/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>