«

»

Srp 13 2017

Bouřky nad Brnem ve dnech 10. a 11. 8. 2017

Blesky z 9. na 10. 8. 2017 (ČHMÚ)

Ve dnech 10. až 11. srpna 2017 se vyskytly pro Brno nejsilnější bouřky za poslední 3 roky. S průběhem zvýšené bouřkové činnosti vás seznámí Marek Biely v tomto příspěvku.

Čtvrtek 10. 8. 2017

Blesky z 9. na 10. 8. 2017 (ČHMÚ)

Čtvrtek byl ze zmíněné dvojice dnů tím lepším. Přešly nás totiž tři multicely typu MCS, dvě přímo a jedna okrajově. Ta první byla absolutně nečekaná, dorazila už v noci ze středy na čtvrtek, kdy tu ještě nic být nemělo. O to silnější ale byla. Jednalo se o velkou světelnou show (každou sekundu jeden záblesk), vyskytl se silný nárazový vítr a přívalový déšť s maximální intenzitou až 180 mm/h. Více než hodinu nepřetržitě hřmělo a blesky bylo možno zpozorovat i 100 metrů od nás. Evidentně šlo o downburst. Za bouřku napršelo 13,8 mm srážek a škody byly naštěstí spíše drobnějšího charakteru, ale to jsem netušil, že to nejsilnější ještě přijde. Report zde.

V průběhu čtvrtečního dne se vyskytla jedna slabá neměřitelná přeháňka před polednem a lehký občasný déšť kolem 14. hodiny s 0,2 mm srážek. Potom přišla další bouřka, opět MCS, ale tentokrát jen okrajová. Při bouřce byl vidět 1 blesk, slyšet šlo 8 hromů, ale to hlavní se odehrávalo jihovýchodně od nás. Napršelo 1,7 mm srážek. Report zde.

Blesky z 9. na 10. 8. 2017 (ČHMÚ)

Po skončení této bouřky to vypadalo, že bouřkám je pro tento den konec, ale jednalo se o velký omyl. To nejsilnější přišlo až po 23. hodině. Už od 22:30 byla viditelná blýskavice z jihu, ale MCS s bow echem se blížila extrémně rychle a po zmíněné 23. hodině už záblesky, jichž bylo i několik do sekundy, osvětlovaly mohutný shelfcloud společně s wallcloudem. Nepřetržité hřmění zde už záměrně nezmiňuji, protože to bylo samozřejmostí. Ve 23:20 se strhlo doslova peklo a musím se přiznat, že to bylo během bouřky poprvé v mém životě, kdy to přestávala být legrace a začal jsem mít i trochu strach. Přišel downburst s velkými poryvy větru (jeden kamarád bydlící asi 5 km ode mě naměřil i přes 30 m/s), přívalový déšť dosáhl intenzity až 210 mm/h a asi na 5 minut padaly i drobné kroupy. To hlavní se naštěstí přehnalo velmi rychle, ale bouřka ustávala dlouho do noci. Nakonec z ní napršelo 18,6 mm srážek. Škody byly tentokrát o něco větší, ale naštěstí pořád vcelku přijatelné. Jednalo se o popadané větve a ve městě i stromy, poházené popelnice a spíše menší předměty, škody na stavbách či vyplavené zahrady a štěrk a kamení z lesa. Report zde.

Pátek 11. 8. 2017

Blesky z 9. na 10. 8. 2017 (ČHMÚ)

Hned hodinu po MCS přicházela od jihu další bouřka, tentokrát už spíše slábnoucí multicela. Zasáhla nás spíše okrajem a nechala nám tu další 3,2 mm srážek. Report zde.

Blesky z 9. na 10. 8. 2017 (ČHMÚ)

V pátek průběhu dne se vyskytlo několik velmi slabých přeháněk, ale žádný měřitelný úhrn z nich nenapršel. Vše ukončila až večerní squall­‑line, jež nás zasáhla, podobně jako předešlá bouřka, také spíše jen okrajem. Z této bouřky bylo vidět několik krásných blesků, a i když ani jeden z nich neuhodil pod 4 km od nás, u některých CG+ výbojů se třásla okna. Co se deště týče, napršelo 2,3 mm srážek. Blýskavice z východu pak byla viditelná dlouho do noci. Report zde.

Blesky z 9. na 10. 8. 2017 (ČHMÚ)

Během 2 dnů se zde vyskytlo 5 bouřek, z toho 2 přímé a 3 okrajové. Ty přímé ovšem byly nepochybně nejsilnějšími bouřkami letošního roku, druhá z nich pak nejsilnější od roku 2014. Celkem nám tu za dva dny napršelo 39,8 mm srážek, díky čemuž máme nyní srpen výrazně srážkově nadprůměrný (aktuálně máme od začátku měsíce už 48,9 mm, průměr celého měsíce je pak 57 mm). A ty zážitky, to je něco neskutečného…

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu a Youtube. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou redakcí.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/bourky-nad-brnem-ve-dnech-10-a-11-8-2017/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>