«

»

Dub 07 2014

Evropský návrat k dálkovému průzkumu – Sentinel/European return to remote sensing – Sentinel

Czech_flag1 english_flag
sentinel

Start družice Sentinel
(spaceflightnow.com)

Když v květnu 2012 předčasně ukončila svou činnost evropská družice Envisat, přišla Evropa o výkonný satelit pro dálkový průzkum Země. V té době již však běžel program Copernicus, multimiliardový projekt,výsledek spolupráce mezi ESA a Evropskou komisí. První vlajková loď, družice
Sentinel-1A, odstartovala 3. dubna 2014 ve 21h 02min 26s světového času pomocí rakety Sojuz-STA s horním stupněm Fregat-MT ze základny Kourou.

Projekt Copernicus je velmi ambiciózní projekt. V rámci něj má být do roku 2015 vyneseno 5 satelitů Sentinel, následovat budou další satelity ve stálé řadě až do roku 2020. „Je to nejvíce ambiciózní program pro sledování Země, jaký se kdy ve světě konal“, řekl Josef Ašbacher, který v ESA vede kosmickou kancelář pro projekt Copernicus. „Nic takového neexistuje kdekoliv na světě.“

sentinel-sojuz

Sentinel v krytu Sojuzu
(spaceflightnow.com)

První vlaštovkou tak je družice Sentinel-1A o váze 2.300 kg, v ceně 383 amerických dolarů. Během necelé půlhodiny byla vynesena na oběžnou dráhu ve výšce 693 km s 98° sklonem k rovníku. Plánovaná živnotnost je 7 let.

Cíl projektu

Projekt Copernicus je pokračováním projektu Envisat, zaměřeného na dálkový průzkum Země. Je to tedy obdoba amerického programu Landsat, který je však, v porovnání s Copernicem, výrazně chudší. Na projektu se pracovalo 10 let. Mapování povrchu bude probíhat radarem hned v několika pásmech a rozlišení, od 80 kilometrů po 400, s rozlišením od 5 m po 40 m. Sentinel bude zkoumat pobřeží, mořské prostředí, ropné havárie a skvrny, ledovce a jejich tání, zároveň bude sloužit pro detekci optimálních cest námořních plavidel. Zároveň budou družice využity pro sbírání dat při živelních pohromách, jako jsou zemětřesení, erupce sopek, povodně. Sentinel-1A vyrobil Thales Alenia Space of France and Italy. Náklady na celý projekt Copernicus jsou 10 miliard dolarů.

Vyvezení rakety Sojuz na startovací rampu (spaceflightnow.com)

http://www.youtube.com/watch?v=1YFLyHDj4jM

Zdroje:
spaceflightnow.com/soyuz/vs07/140404launch
blog.kosmonautix.cz/2014/04/na-prahu-nove-snimkovaci-ery
spaceflightnow.com/soyuz/vs07/140402preview

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/evropsky-navrat-k-dalkovemu-pruzkumu-sentinel/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>