«

»

Pro 08 2016

Geminidy letos přesvítí Měsíc

Jako v každém roce i letos zaznamenáme v půli prosince, přesněji v době okolo 14. 12., maximum meteorického roje Geminid. Letošní podmínky na pozorování tohoto tradičního roje, který podle všeho pochází z drolící se planetky (3200) Phaethon, však budou extrémně nepříznivé. Zrovna na 14. prosince totiž vychází úplněk. V maximu většinou padá až 70 meteorů za hodinu, letos by měl být jejich počet právě kvůli Měsíci, jenž bude ještě ke všemu dalším superúplňkem (ale už ne tak velkým jako v listopadu), zredukován až na polovinu. Protože jsou Geminidy obecně lépe pozorovatelné na ranní obloze, doporučuje se v letošním případě pozorování ještě před maximální frekvencí, tedy někdy v období 9. – 12. prosince, kdy bude padat už alespoň 20 meteorů za hodinu a ještě nebudou přesvícené Měsícem. Druhé pravidlo ale platí jen v případě, když budete pozorovat až těsně před začátkem astronomického soumraku.

Geminidy 2016 v doprovodu měsíčního úplňku (Stellarium)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/geminidy-letos-presviti-mesic/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram