«

»

Led 10 2015

Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy) v maximální jasnosti

Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy) na snímku Fritze Hemmericha (facebook.com)

Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy) se stala opravdu nádhernou kometou. Po celou dobu už od objevu zjasňovala o mnoho rychleji, než bylo předpokládáno a nakonec se stala viditelnou pouhým okem. Aktuálně se nacházíme v maximu jasnosti komety, které má hodnotu zhruba 4 mag.

Lovejoy-Ligustri-M79

Kometa Lovejoy v blízkosti hvězdokupy M 79 (spaceweathergallery.com)

Kometa by mohla vydržet v dosahu binokulárů až do června

Už několik dnů po objevu této komety bylo jasné, že bude zjasňovat velmi rychle, což je vlastnost typická pro starší komety, které již u Slunce několikrát byly. Takové komety mají většinou periodu od několika stovek až po několik desetitisíců, popřípadě statisíců let. Přesně to je i případ komety C/2014 Q2 (Lovejoy). Ta má podle nejnovějších kalkulací periodu 13 395 let. Další typická vlastnost pro komety tohoto typu je, že se ve velkých vzdálenostech od Slunce jeví většinou málo aktivní, jejich aktivita se pak zvyšuje s tím, jak přijímají stále více světla a tepla ze Slunce. Ani v tomto není kometa C/2014 Q2 (Lovejoy) jiná. Byla objevena při jasnosti 14,8 mag, původní kalkulace počítaly s maximální jasností okolo 11 mag, po korekci dráhy to vypadalo, že kometa dosáhne nějakých 8÷9 mag. Jak plynul čas, bylo jasné, že tahle jasnost pro kometu určitě nebude konečná. Maximum jasnosti proto bylo nově předpovězeno na 6 mag. Ani to ale nebylo vše, hned o několik týdnů později byla ubrána další magnituda a když kometa v půli prosince prolomila viditelnost pouhým okem, bylo jasné, že jasnost 5 mag pro ni v maximu taky nebude dostatečná. Znamená to tedy, že kometa dosáhla v maximu jasnosti (v těchto dnech) až 4 mag, což z ní udělalo objekt pro pouhé oko i v menších městech. A to vše díky vysoce nadprůměrné aktivitě komety. Je velmi pravděpodobné, že kometa má nadprůměrně velké jádro, odhad jeho velikosti by ale v tuto dobu nebyl příliš přesný.

Lovejoy-Howes

Kometa Lovejoy na fotografii Nicka Howese (facebook.com)

Jasnost komety C/2014 Q2 (Lovejoy) v dalších dnech

Co do jasnosti, kometa začne v následujících dnech mírně slábnout. Nebude to ale nic drastického, do konce ledna bychom ji z míst s tmavou oblohou měli bezpečně spatřit pouhým okem při jasnosti přes 5 mag. Podle současných odhadů by kometa mohla vydržet v dosahu binokulárů a menších dalekohledů minimálně do dubna a ve vizuálním dosahu snad až do srpna, slábnutí komety však může vcelku významně zpomalit efekt nazývaný perihelová asymetrie. Vyskytuje se právě u takového typu komet, mezi které patří i kometa C/2014 Q2 (Lovejoy). Jedná se o rapidní zjasňování před průchodem perihelem a pomalé slábnutí po něm. V takovém případě by kometa mohla vydržet v dosahu binokulárů až do června, vizuálně by pak byla viditelná nejspíše až do října. To jsou ovšem zatím pouze hypotézy. Co se týče viditelnosti komety, ta se bude už jenom zlepšovat. Právě dnes kometa překračuje pomyslný nebeský rovník, čímž se její deklinace dostává do plusu. Objekt se tak stává lépe viditelným ze severní polokoule. Kometa bude v dalších dnech a týdnech stále výše nad obzorem, od února již bude cirkumpolární, což znamená, že nikdy nezapadne pod obzor. Cirkumpolarita kometě vydrží až do srpna, kdy podle současných odhadů zeslábne z vizuálního dosahu. Máme tedy jedinečnou možnost užít si přítomnost pravděpodobně nejjasnější komety roku 2015.

Kde hledat kometu C/2014 Q2 (Lovejoy)?

Zdroje:
aerith.net
theskylive.com

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/kometa-c-2014-q2-lovejoy-v-maximalni-jasnosti/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram