«

»

Bře 10 2018

Obloze dominují planety

Přichází jaro a s ním letos i poněkud zajímavější astronomické úkazy. Hlavní podíl na tom mají především planety, které jsou na naší obloze kromě Neptunu v těchto dnech pozorovatelné všechny. Na večerním nebi se nachází slabý Uran, ale především mnohem jasnější Merkur a Venuše. Tyto dvě planety byly 4. března v relativně těsné konjunkci a i nadále jsou blízko od sebe. Tato situace ale nepotrvá dlouho, Merkur ve druhé polovině března přestane být pozorovatelný. Naopak Venuše bude stoupat čím dál více. Ranní oblohu zdobí Jupiter, Mars a Saturn (seřazeno od planety, která je nejvýše nad obzorem). Touto sestavou navíc prochází couvající Měsíc. Ten byl 7. března v konjunkci s Jupiterem, 10. března pak projde okolo Marsu a jen o den později kolem Saturnu. Zajímavé konjunkce Měsíce s těmito planetami (a taky s Venuší na večerní obloze) budeme moci sledovat i v dalších měsících. Počítejme tedy s tím, že jaro bude především ve znamení úkazů planet s Měsícem.

Zdroj:
Obloha v březnu (udalosti.astronomy.cz)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/obloze-dominuji-planety/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>