«

»

Dub 08 2017

Porovnání Orange Pi a Raspberry Pi

V tomto článku najdete srovnání dvou velmi podobných „počítačů“, a sice Raspberry Pi a Orange Pi. Výsledek testu těchto dvou počítačů bude pozoruhodný jistě i pro čtenáře.

Porovnávaná zařízení

Pro porovnání jsem si vybral Rapsbbery Pi 3, jelikož se jedná o zařízení, které využívám denně a mám s ním spoustu zkušeností. Jako jeho soupeře jsem zvolil Orange Pi plus 2E Jedná se totiž o počítač, který je dle specifikací silnější, a tak mě zajímalo, jak je tomu ve skutečnosti.

Porovnávaná zařízení – Raspberry Pi (vpravo) a Orange Pi (vlevo)

Hardwarová výbava

V případě Raspberry Pi se jedná o čtyřjádrový procesor 1,2GHz ARM Cortex-A53, GPU Broadcom VideoCore IV-400 MHz a paměť RAM je „pouhý“ 1GB. Konektivita je poté zajištěna pomocí Wi-Fi nebo 100MB síťové karty.

Orange Pi nabízí čtyřjádrový procesor H3 Quad-core Cortex-A7 1,6 GHz, GPU Mali400MP2 GPU @600MHz a 2GB RAM. Konektivita je řešena podobně jako u Raspbbery Pi, buď pomocí Wi-Fi (Orange Pi má navíc externí anténu pro lepší příjem signálu), nebo pomocí 1000MB síťové karty.

První spuštění

Pro Raspberry Pi jsem rozbalil obraz na microSD kartu, tu jsem poté vložil do Raspberry a spustil jej. Během pár vteřin se na monitoru ukázala volba operačního systému, po zvolení proběhla automatická instalace.

Výrazně horší situace nastala u počítače Orange Pi, který má svojí vlastní paměť 16 GB, v níž je nahrán operační systém OrangeOS (upravený Android). Po připojení se totiž na obrazovce neukázal žádný obraz, po chvilce hledání jsem zjistil, že nejsem jediný, kdo na tento problém narazil. Nejjednoduším řešením byla výměna monitoru. Po změně monitoru obraz již fungoval, ale operační systém OrangeOS se téměř nedal ovládat, proto jsem se rozhodl použít obraz operačního systému Raspbian upravený pro mé Orange Pi. Po vložení SD karty však opět přestal fungovat obraz. Dalším systémem, který připadal v úvahu byl Armbian, ten již naštěstí fungoval, tak jak má.

Armbian po prvním spuštění (Orange Pi)

Raspbian po prvním spuštění (Raspberry Pi)

Kancelářská práce

Porovnání je velmi zkresleno použitím rozdílných systémů. Zatímco Raspbian používá převážně starší aplikace, Armbian nám nabízí novější balíčky (např. Raspbian nabízí LibreOffice 4.3, Armbian má LibreOffice ve verzi 5.1). Výraznou změnou je také prostředí. Raspbian má jako výchozí prostředí Pixel, Armbian XFCE. Oba počítače si s textovým dokumentem vedly velmi dobře, to ovšem u obou počítačů přestalo platit po přidání třetího obrázku, kdy se u obou počítačů zaplnila paměť RAM a počítače se zasekly do doby, než se opět uvolnila. Při tvorbě prezentací a tabulek jsem ani u jednoho počítače nenarazil na žádný problém.

Závěr

 Výsledky porovnání jsou více než překvapivé. Přestože Orange Pi podle specifikací bezproblémů zvládne „rozdrtit“ mnohem slabší Raspberry, tak tomu je ve skutečnosti přesně naopak. Silnou zbraní Raspberry Pi je především velmi dobře odladěný operační systém. U Orange Pi vidím problém hlavně v kompatibilitě a nedostatečné softwarové podpoře. Další nevýhodou Orange Pi je velmi úzká zakladna uživatelů, kteří jsou v případě řešení problémů odkázáni na vlastní vědomosti.

O autorovi

Antonín Judytka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/porovnani-orange-pi-a-raspberry-pi/

2 pings

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>