«

»

Pro 29 2016

Rok 2017 nás přivítá přestupnou sekundou

V důsledku zpomalování zemské rotace slapovými silami Měsíce je nutné občas zavést takzvanou přestupnou sekundu. Ta se zavádí obvykle o půlnoci světového času v noci ze 30. června na 1. července a nebo ze 31. prosince na 1. ledna, a to nepravidelně. Letos ovšem taková situace nastane. Protože se ale nacházíme v jiném časovém pásmu než Londýn, bude to u nás znamenat, že 1. ledna 2017 nad ránem se mezi časem 0:59:59 a 1:00:00 vklíní ještě čas 0:59:60. Přestupnou sekundu jsme doposud zaznamenali celkem 26krát, naposledy na přelomu června a července 2015. Silvestrovská, respektive pro nás novoroční přestupná sekunda se ale posledně odehrála už v roce 2008. Doplníme, že v případě nutnosti je možné jednu sekundu také odebrat. Po světovém čase 23:59:58 by tedy rovnou následoval čas 0:00:00. Dosud k tomu ale nikdy nedošlo, zemská rotace se totiž neustále mírně zpomaluje.

Zdroj:
Nový rok začne ve světovém čase o sekundu později (avcr.cz)
Přestupná sekunda (wikipedia.org)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/rok-2017-nas-privita-prestupnou-sekundou/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>