«

»

Říj 16 2016

Záhada pomalé rotace magnetaru 1E 1613

rcw103

Kompozitní snímek rentgenové oblasti RCW103 (nasa.gov)

V souhvězdí Pravítka, ve vzdálenosti 9000 světelných let, leží podivný rentgenový zdroj RCW103, v jehož centru se ukrývá pulsar 1E 161348-5055. Tento pulsar však není obyčejná rotující neutronová hvězda. Jedná se totiž o nejpomaleji rotující neutronovou hvězdu, jakou známe. A co víc, takto neutronová hvězda je ve skutečnosti magnetar.

V samotném srdci této oblasti se nachází pulsar 1E 1613. Rotuje neobyčejně pomalu – s periodou 6,67 hodin.

Rentgenové záření emitované z RCW103 bylo detekováno rentgenovou družicí Chandra. Znám je však desítky let. Kromě Chandry sledovaly tuto oblast rovněž rentgenové družice Newton a Swift. Na základě pozorování těmito družicemi v rentgenovém oboru a zahrnutím fotografie z Digitální prohlídky oblohy (Digital Sky Survey) vznikl kompozitní obrázek, který zachycuje nízkoenergetické (červené), středněenergetické (zelené) a vysokoenergetické (modré) oblasti, pozůstatku po supernově, která vybuchla před asi 2000 lety.

V samotném srdci této oblasti se nachází pulsar 1E 161348-5055, zkráceně 1E 1313 (číslice v názvu označují polohu pulsaru na obloze). Rotuje neobyčejně pomalu – s periodou 6,67 hodin.

Hypotéz snažící se vysvětlit původ pomalé rotace tohoto pulsaru byla řada. Žádná však nebyla úspěšná. Pulsar je starý 2000 let, což je příliš málo na to, aby se zpomalil magnetickým třením. Možná však takovou rychlost rotace měl již od počátku. Tím by se ovšem problém nevysvětlil, pouze přesunul.

Překvapení od sondy Swift

22. června 2016 rentgenová družice Swift zachytila intenzivní dávku rentgenového záření, přicházejícího z RCW103. Toto záření vykazovalo fluktuace na milisekundových intervalech. Vědci zpozorněli, protože takto se chová magnetar – neutronové hvězdy s extrémně silným magnetickým polem. Ho a Andresson zjistili, že tento magnetar má nejsilnější magnetické pole ze všech – 5×1015 T. Zatím je známo asi 30 magnetarů. Rotují pomaleji než běžné pulsary, protože je zpomaluje silné magnetické pole. Mohlo by stát za zpomalením pulsaru 1E 1613?

magnetar1e1613
Antonino D’Ai et al.: Evidence for the magnetar nature of 1E 161348-5055 in RCW 103 (arxiv.org)

Nemohlo, na to byla přece jen příliš krátká doba. Takto pomalu žádný magnetar nerotuje. Se zajímavou teorií však přišli již zmiňovaní Wynn Ho a Nils Andersson, kteří uvažují o malých kouscích hmoty z původně explodující hvězdy, které se vracejí zpět po magnetických siločárách, a zpomalují tak rotaci magnetaru.

magnetar1e1613-ejector
Wynn C. G. Ho, Nils Andersson: Ejector and propeller spin-down: How might a superluminous supernova millisecond magnetar become the 6.67 hr pulsar in RCW103 (arxiv.org)

Zpracovali: Adam Malíř & Petr Valach

Zdroje:
Young magnetar likely slowest pulsar ever detected (astronomynow.com)
Rentgenová observatoř Chandra (wikipedia.org)
Young Magnetar Likely the Slowest Pulsar Ever Detected (nasa.gov)
Chandra X-ray Observatory (nasa.gov)
Swift Gamma-Ray Burst Mission (wikipedia.org)

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu a Youtube. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou redakcí.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/zahada-pomale-rotace-magnetaru-1e-1613/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>