«

»

Říj 16 2016

Nenechte se překvapit sporadickými meteory

Ročně většinou vnímáme 3÷6 meteorických rojů, které opravdu “stojí za to”. Mnohdy bez povšimnutí ale zůstávají takzvaně sporadické meteory, jež vyplňují pomyslné pauzy mezi roji s frekvencí alespoň 15 meteorů za hodinu. Tyto meteory padají v podstatě celoročně, ale pokaždé z jiného místa na obloze (od toho jsou taky odvozené jejich názvy, stejně jako u “klasických” rojů). Někdy jsou ovšem snadno zaměnitelné. Jako konkrétní příklad uveďme aktuální epsilon Geminidy, které padají především v říjnu, stejně jako meteorický roj Orionid. Souhvězdí Orion a Blíženci se nacházejí na obloze hned vedle sebe a připočteme-li k tomu ještě podobnou rychlost meteorů, laik je de facto bez šance na to, aby rozeznal, jestli byl daný meteor Orionidou a nebo epsilon Geminidou. Na závěr ještě dodejme, že kromě epsilon Geminid máme v říjnu slušnou šanci pozorovat také jižní Tauridy. Ty se naopak dají rozeznat vzhledem k jejich pomalé rychlosti poměrně snadno. V maximálních frekvencích můžeme zpozorovat 4 meteory z roje Taurid za hodinu, u epsilon Geminid je tomu také tak.

perseida-doudolakis

Perseida vyfotografovaná Christosem Doudolakisem v Attice, Řecko, 13. 8. 2015 (flickr.com)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/nenechte-se-prekvapit-sporadickymi-meteory/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>