«

»

Srp 29 2015

Orion vyzkoušen při potenciální havárii

Test lodi Orion – loď se snáší na dvou padácích (facebook.com)

Poté, co začátkem prosince 2014 odstartovala loď Orion a po několika desítkách minut úspěšně přistála, byl proveden první významný krok k certifikaci této lodi pro lety s lidskou posádkou. Další následoval ve středu 26. 8. 2015. Při něm se sledovalo chování lodi při potenciální havárii: selhání padákového systému.

orion-autographs

Maketa Orionu s podpisy členů zkušebního týmu (facebook.com)

Princip testu byl jednoduchý. Předpokládejme, že v průběhu přistání selže jeden ze dvou stabilizačních padáků a jeden ze tří hlavních. Normálně Orion používá tři výtažné padáky, dva stabilizační a tři hlavní. Ve finále loď klesá rychlostí 30 kilometrů v hodině.

Experiment proběhl následovně. Nejprve se do obřího nákladního letadla McDonnell Douglas C-17 Globemaster III umístila hmotnostní a rozměrová maketa Orionu, která však měla zkrácenou špičku, aby se vůbec do letadla vešla. Následně byla vynesena do výšky 10,5 kilometrů a vypuštěna z nákladového prostoru letadla. Asi deset sekund padala volným pádem a pak začal pracovat padákový systém. Úmyslná chyba byla do padákové sekvence vložena proto, aby se zjistilo, jak si loď  s havárií poradí.

orion-cargo

Loď Orion je nakládána do útrob letadla (facebook.com)

Test proběhl nad pouští Yuma v Arizoně. Orion dopadl vinou chybějícího padáku šikmo, což by ale při reálném letu s přistáním do vody nevadilo. Pokus však dopadl dobře a Orion tak pokořil další metu k postupu USA na Měsíc a dál. První let s posádkou (a vynášený raketou SLS) se plánuje na rok 2021.

orion-landing

Maketa Orionu zpátky na zemi (vesmir.stoplusjednicka.cz)

Zdroje:
Orion Spacecraft (nasa.gov)
Crash test Orionu: NASA otestovala selhání přistávacích padáků (vesmir.stoplusjednicka.cz)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/orion-vyzkousen-pri-potencialni-havarii/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>