«

»

Bře 27 2017

NGC 5907 ULX: Nejsvítivější a nejvzdálenější pulsar ve Vesmíru

NGC 5907 ULX

Komponovaný snímek galaxie NGC 5970 z prohlídky SDSS (Sloan Digital Sky Survey) s daty z rentgenových družic Chandra a Newton (bílé a modré body); na grafu pak je světelná křivka pulzaru NGC 5907 ULX (nasa.gov)

Rentgenová observatoř Newton objevila velmi neobvyklý pulsar, označený NGC 5907 ULX. Podle dostupných informací totiž jde o neutronovou hvězdu, jež jasností převyšuje aktuálně druhý nejjasnější známý pulsar až desetinásobně (dokonce je až tisíckrát jasnější, než se vědci původně domnívali, že je u pulsarů vůbec možné). Jedná se zároveň o nejvzdálenější objekt tohoto typu ve vesmíru – měl by být od nás vzdálený až 50 miliónů světelných let.

Tento pulsar je, zdá se, navíc velmi extrémní, protože se otáčí s periodou 1,13 sekundy a při každé otočce vyzáří přibližně tolik energie, jako naše Slunce za 3,5 let! Pulsar pochází z galaxie NGC 5907 ze souhvězdí Draka a obdržel označení NGC 5907 ULX, respektive alternativně NGC 5907 X-1. Rentgenová observatoř Newton tento objekt pozorovala hned několikrát během posledních 13 let a vypadá to, že se k jeho pozorování bude vracet i v budoucnu.

NGC5907ULX
G. L. Israel et al.: An accreting pulsar with extreme properties drives an ultraluminous x-ray source in NGC 5907 (arxiv.org)

Zdroj:
NuSTAR Helps Find Universe’s Brightest Pulsars (jpl.nasa.gov)
Observatoř Newton objevila nejjasnější a nejvzdálenější pulsar ve vesmíru  (osel.cz)

 

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/ngc-5907-ulx-nejsvitivejsi-nejvzdalenejsi-pulsar-ve-vesmiru/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>