«

»

Bře 26 2017

Vesmírné pohledy (IV.) – Mars pěkně zblízka

Sedimentární vrstvy v Uzboi Vallis (nasa.gov)

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter, americký marťanský vyzvědač, je i po jedenáctileté službě v pilném provozu. Podívejme se na několik úchvatných snímků, které tato sonda poskytuje s bezprecedentním rozlišením, řádově desítek centimetrů na pixel.

Usazené vrstvy v kráteru Holden

holden

Kráter Holden s vrstvennými usazeninami (nasa.gov)

Na tomto obrázku je vyobrazen kráter Holden, jenž se nachází v jižní části Margaritifer Terra. Na jeho dně lze nalézt řadu jemně vrstevnatých usazenin. Vrstvené usazeniny jsou obzvláště dobře odhalené v jihozápadní části kráteru, kde v důsledku eroze vlivem prodící vody vznikly nápadné výchozy (místa, ve kterých je podložní vrstva částečně nebo zcela odkryta). Usazeniny lze nalézt pod příkrovem naplaveného materiálu (na detailním snímku má světle hnědou až hnědou barvu). Jednotlivé usazené vrstvy jsou téměř ploché a lze je vystopovat na vzdálenost řádově stovek metrů až kilometry. Data z přístroje CRISM na sondě MRO naznačují, že alespon některé z těchto vrstev obsahují jíly.

Naproti tomu vrstvy v nadložním naplaveném vějíři jsou méně spojité a klesají v různých směrech, což poukazuje na nižší pravděpodobnost přítomnosti jílů. Celkově vzato charakteristiky jemně vrstevnatých usazenin naznačují, že k usazování mohlo dojít v jezeře na dně kráteru, možná napájeného výtokem souvisejícím s tvorbou nadložních vějířů.

Obrázek je zobrazen v projekci s rozlišením 25 cm/pixel (originální rozlišení obrázku je 25,9 cm/pixel). Sever je nahoře.

Zdroj: A Closer Look at Holden Crater (nasa.gov)

holden-detail

Detail kráteru Holden (nasa.gov)

Památky na někdejší jezero v Uzboi Vallis

uzboi-vallis

Sedimentární vrstvy v Uzboi Vallis (nasa.gov)

Na obrázku se nachází údolí Uzboi Vallis, vymodelované vodou. Ve výklencích podél údolí a/nebo pod místem vstupu přítoků se tu a tam nacházejí vrstevnaté sedimenty. Ty se mohou ukládat na dně velkého jezera, které kdysi vyplňovalo Uzboi Vallis. Jezero bylo dočasně přehrazeno na svém severním konci okrajem kráteru Holden, který převyšoval okolí a posléze byl porušen vodou unikající zpět do údolí.

Vrstvené usazeniny podobné těm v této lokalitě mohou zůstat zachovány tam, kde jsou chráněny před erozí v době odvodnování jezera. Data z přístroje CRISM na palubě sondy MRO ukazují, že se v těchto usazeninách nacházejí jíly, které se mohou lišit od jílů nalezených jinde na dně údolí. Proto jíly v těchto vrstvách mohly být spláchnuty do jezera z okolních jílonosných ploch.

Obrázek je zobrazen v projekci s rozlišením 50 cm/pixel (originální rozlišení obrázku je 52,8 cm/pixel). Sever je nahoře.

uzboi-vallis

Oblast Uzboi Vallis na snímku z května 2008 (nasa.gov)

Zdroj:
Layered Deposits in Uzboi Vallis (nasa.gov)
Layers in Uzboi Vallis (uahirise.org)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/vesmirne-pohledy-iv-mars-pekne-zblizka/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>