«

»

Bře 30 2016

Zkáza rentgenové družice Astro-H

astro-h

Umělecká představa družice Astro-H (flickr.com)

Japonská rentgenová družice Astro-H (pojmenovaná Hitomi) se po 38 dnech strávených na oběžné dráze dostala do vážných problémů. 26. března 2016 s ní bylo ztraceno spojení a následně se kolem ní podle Strategického velení USA objevilo pět úlomků. S velkou pravděpodobností se rozpadla na oběžné dráze. Spekuluje se o srážce s kosmickým smetím, pravděpodobnější se ale jeví technická závada, například exploze baterie nebo únik plynu.

Družice startovala pomocí rakety H-2A ze základny Tanegašima 17. 2. 2016. Stála v přepočtu 6,7 miliard korun. Zaměřit se měla na průzkum černých děr a neutronových hvězd.

Družice byla od svéhoi vypuštění ve fázi kalibrace a testování. Nyní nekontrolovatelně rotuje.

AKTUALIZACE: S družicí bylo navázáno spojení. Zdá se, že detekované úlomky nepředstavovaly významný problém a že se neodlomily klíčové části. Dokonce se uvažuje o znovuzprovoznění družice. Bude ale trvat řadu měsíců.

AKTUALIZACE 5. 4. 2016: Zdá se, že družice je nenávratně ztracena. Podle optických pozorování se rozpadla na více jak deset kusů (jedním z nich je teleskop, druhým tělo družice).

Zdroj:
Zkáza Astro-H: Nová japonská družice se rozpadla po pouhých 38 dnech (vesmir.stoplusjednicka.cz)
Novinky z kosmonautiky
Hitomi (spacecraft) (wikipedia.org)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/zkaza-rentgenove-druzice-astro-h/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Více informací
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram