«

»

Bře 12 2018

Zkusíte si opět po roce Messierovský maraton?

Kolem březnového novu, jenž letos nastává 17. dne v měsíci, nastávají ideální podmínky pro zkoušku zvanou Messierovský maraton. O co se vlastně jedná? Cílem této akce určené především pro amatérské astronomy je pokusit se za jednu noc spatřit co nejvíce ze 110 objektů Messierova katalogu (jde o mlhoviny, galaxie a hvězdokupy). Zpozorovat jich všech 110 je sice takřka nemožné, ale pokud se o Messierovský maraton pokoušíte už poněkolikáté, můžete mít jako zkušený pozorovatel výhodu a uvidět alespoň třeba 100-105 objektů. Na závěr několik drobných rad – před pozorováním se důkladně připravte (výběr dalekohledu, pozorovacího místa a podobně), pořádně vyspěte a hlavně si tuto doslova nekonečnou noc pod hvězdami náležitě užijte!

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/zkusite-si-opet-po-roce-messierovsky-maraton/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>