«

»

Lis 12 2016

12. 11. 1981 – Druhý let raketoplánu Columbia

sts-2_patch12. listopadu 1981 podruhé odstartoval raketoplán Columbia na oběžnou dráhu – bylo to poprvé, co se do vesmíru opakovaně vydala pilotovaná loď. Na palubě byli Joe Engle a Richard Truly a v nákladovém prostoru poprvé manipulátor RMS neboli Canadarm. Bylo to podruhé a naposled, co byla palivová nádrž natřena na bílo. Předstartovní problémy si vyžádaly opakovaný odklad startu. Start však proběhl bez komplikací, třebaže posádka měla namále – už při tomto letu se objevil problém s O-kroužky na startovacích boosterech SRB, které málem byly prohořené, jak se ukázalo z poletové analýzy. Pobyt na oběžné dráze byl naplánován na 125 hodin. Již několik minut po startu však začala vykazovat odchylky od normálu jedna z palivových baterií, po pěti hodinách vysadila úplně, a vedení letu se rozhodlo let dramaticky zkrátit na 54 hodin. Přesto se cíle letu podařilo splnit na 90 % a raketoplán 14. listopadu přistál na Edwardsově letecké základně.

Start raketoplánu Columbia; mise STS-2 začíná (spacefacts.de)

Start raketoplánu Columbia; mise STS-2 začíná (spacefacts.de)

Posádka letu STS-2: Joe Engle a Richard Truly (wikipedia.org)

Posádka letu STS-2: Joe Engle a Richard Truly (wikipedia.org)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/12-11-1981-druhy-let-raketoplanu-columbia/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>