«

»

Čvc 06 2018

1I/’Oumuamua je pravděpodobně vyhaslá kometa

Oumuamua

Přibližná podoba mezihvězdného asteroidu Oumuamua (solarsystem.nasa.gov)

Je tomu již téměř tři čtvrtě roku, co byl objeven historicky první mezihvězdný objekt, jenž byl pracovníky obsluhujícími dalekohled PanSTARRS pojmenován ‚Oumuamua (definitivní označení je 1I/’Oumuamua). Toto těleso vědce upoutalo kromě excentricity dráhy rovněž svým tvarem a později také pohybem, který byl mnohem rychlejší, než se očekávalo. Dlouho se spekulovalo, zda jde o mezihvězdnou planetku a nebo kometu. Nakonec se odborníci přiklonili ke druhé variantě, a to právě kvůli rychlosti tělesa, která navíc stoupá s tím, jak se 1I/’Oumuamua vzdaluje od Slunce, což je pro komety typické. Nejspíše ale půjde o velmi starý objekt, který projevuje kometární aktivitu jen sporadicky a nebo vůbec. Důkazem byl i jeho průlet kolem Slunce – naší mateřské hvězdě se dne 9. září 2017 přiblížil na necelých 0,26 AU, a i přesto dosáhl v maximu jasnosti pouhých 18 mag. Na těleso se navíc zaměřila spousta přehlídek oblohy a ani jedna z nich nedetekovala komu či ohon.

'Oumuamua

Odchylky od předpokládané trajetorie lze vysvětlit tak, že ‚Oumuamua vykazuje znaky kometární aktivity (nasa.gov)

Přesto ale je těleso 1I/’Oumuamua pravděpodobně kometou. Důvodem je skutečnost, že se nachází na jiném místě, než se původně předpokládalo. Objekt totiž provádí vlastní pohyb a odklání se od své původní dráhy. Toto chování by mohla vysvětlit právě kometární aktivita. Podrobnosti se už ale nedozvíme, protože těleso je od začátku července 2018 mimo dosah veškeré naší současné dostupné techniky.

Vědci navíc dodávají, že původ objektu asi zůstane navždy záhadou.

 

Zdroj:
Chasing ‚Oumuamua (nasa.gov)
ESO´s VLT Sees ‚Oumuamua Getting a Boost (eso.org)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/1i-oumuamua-je-pravdepodobne-vyhasla-kometa/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>