«

»

Bře 17 2014

45 let od letu Apolla 9

apollo9_patch

Emblém Apolla 9

(wikimedia.org)

3. března 1969 se na svou pouť vydala raketa Saturn 5, která na svém vrcholu nesla loď Apollo 9 – třetí pilotované Apollo. Často opomíjená, ale velmi důležitá mise měla za úkol vyzkoušet lunární modul – prozatím jen na oběžné dráze kolem Země. Ten lunární modul, kvůli němuž byl změněn plán mise Apollo 8.

Posádku tvořili dva veteráni a jeden nováček. Velitelem byl James A. McDivitt, který velel legendární misi Gemini 4, při níž Edward White vykonal první americkou procházku prostorem (EVA). Pilotem velitelského modulu Apolla 9 byl David R. Scott, který získal kosmické ostruhy při misi Gemini 8, kde byl nováčkem (velitelem Neil Armstrong). Pilotem lunárního modulu byl určen Russell L. Schweickart, který dosud neletěl.

Po startu 3. března se posádka jeden den věnovala manévrování, 5. března pak McDivitt a Schweickart přestoupili na palubu lunárního modulu Spider, aby provedli prvotní kontrolu jeho systémů a na 367 s zažehli přistávací motor DPS. Vrátili se sem den nato, aby Schweickart provedl výstup volným prostorem do velitelského modulu. Pro jeho nevolnost byl však výstup po 37 minutách předčasně ukončen.

7. března proběhly letové zkoušky samostatného Spideru. McDivitt se Schweickartem se oddělili od velitelského modulu Gumdrop a prováděli manévry v okolí, vzdálili se až na 180 km. Poté byl Spider uvolněn a naveden na protáhlou eliptickou dráhu. V atmosféře zanikl v roce 1981.

V další části letu se posádka věnovala sledování družice Pegasus II pro detekci meteoroidů a multispektrálnímu snímkování Země. Sestup započal 13. března 1969 v 16:31 světového času. Přesně v 17h UT loď Apollo 9 dosedla na hladinu Atlantiku, asi 290 km od Bahamského souostroví.

Největším úspěchem mise bylo, že se podařilo vyzkoušet do té doby stále problematický lunární modul. McDivitt kariéru kosmonauta poté ukončil a stal se velitelem kosmických letů. Scott pak pokračoval jako velitel první „vědecké“ mise na Měsíc, Apollo 15. Schweickart se připravoval jako záložník posádky Skylab 2, ale do vesmíru se již nikdy nepodíval. Šeptá se, že to bylo v důsledku jeho nevolnosti, která je ale naprosto přirozená a postihuje v prvních dnech většinu kosmonautů (nováčků i veteránů). V době Apolla se na tento fakt ale bral jiný ohled.

apollo9 crewPosádka Apolla 9
(wikimedia.org)
saturn 5 (AP9)
Saturn 5 pro misi Apollo 9
(savethelut.org)
apollo_9 eva
EVA Apolla 9
(nssdc.gsfc.nasa.gov)
Spider
Spider
(wikimedia.org)
spider1
Ještě jeden pohled na Spider Apolla 9
(wikimedia.org)
Posádka Apolla 9 v roce 2009
Posádka Apolla 9 v roce 2009
(collectspace.com)

Zdroj:
wikipedia.org
Malá encyklopedie kosmonautiky

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/45-let-od-letu-apolla-9/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>