«

»

Bře 18 2017

Čeští studenti účastníky soutěže ESA CanSat

Evropská kosmická agentura (ESA) pořádá soutěž CanSat, jíž se účastní i naše skupina. Jmenuje se 7-Sat a skládá se ze čtyř studentů Gymnázia v Chebu: Ondřej Hejzek, Šimon Jelínek, David Rendl a Václav Šíp. Našim úkolem je sestavit sondu o velikosti plechovky od nápoje, která bude vypuštěna z dronu a přistane na padáku. Sonda bude po celou dobu letu měřit stav atmosféry, naměřená data odesílat v reálném čase do pozemní stanice a ukládat je.

Náš programátor navíc vytvořil program s příjemným grafickým prostředím, který z přijatých dat okamžitě vykresluje grafy a ukazuje nám aktuální stav senzorů. Naše sonda bude měřit vnější tlak a podle něj vypočítávat aktuální výšku nad zemí, vnitřní i vnější teplotu několika teploměry, intenzitu UV záření a magnetického pole. Také bude vybavena pohyblivým mechanismem pro odběr vzorků po dopadu. Většina komponent je připojena k základním deskám od Arduina, vlastnoručně programovaných v jazyce Wiring s knihovnami v jazyce C. Obal pro sondu jsme si vytiskli na 3D tiskárně. Výsledky pak odprezentujeme před odbornou porotou.

7-sat 7-sat
7-sat 7-sat

Minulý rok jsme v celostátním finále skončili třetí, letos nás finále teprve čeká, proběhne ve dnech 30. 3.–31. 3. 2017.

Za tým 7-Sat Ondřej Hejzek

Kontakt: https://www.facebook.com/7SatGymCheb

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu a Youtube. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou redakcí.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/cesti-studenti-ucastniky-souteze-esa-cansat/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>