«

»

Dub 21 2018

Dárek k 28. výročí činnosti HST: Mlhovina Laguna

laguna

Část mlhovina Laguna pohledem Hubbleova dalekohledu (spacetelescope.org)

28. dubna 1990 se na svou kosmickou výpravu vydal Hubbleův kosmický dalekohled. Ke svému 28. výročí na oběžné dráze pořídil úchvatný snímek mlhovin M8/NGC 6523, zvané Laguna.

laguna-mesic

Začátkem května 2018 se v blízkosti mlhoviny Laguna bude nacházet Měsíc a Saturn (Stellarium)

Mlhovinu Laguna objevil (zřejmě ještě před rokem 1654) italský astronom Giovanni Battista Hodierna jako slabý obláček 6 magnitudy, ležící v severní části souhvězdí Střelce, asi 7° severně od hvězdy Alnasl. Objev nebyl náhodný, Hodierna podobně jako Charles Messier katalogizoval nebeské objekty, jež mohly být chybně interpretovány jako komety. Jedná se o obří mlhovinu vzdálenou 4100 světelných let s průměrem 110/50 světelných let. Jde o typickou H II oblast ionizovaného vodíku, v níž vznikají nové hvězdy. V mlhovině nalezneme otevřenou hvězdokupu NGC 6530, jejíž hvězdy povstaly právě z této mlhoviny a bombardují ji ultrafialovým zářením. V mlhovině nalezneme tzv. Bokovy globule, tmavé oblasti gravitačně zhroucené hmoty, z níž povstávají protohvězdy. V objektu zvaném Přesýpací hodiny lze nalézt tzv. Herbig-Harovy objekty, které jsou vlastně projevem rázové vlny materiálu, vyvrhnutém nově vznikající hvězdou, na oblaka plynu samotné mlhoviny. Bývají důkazem aktivní hvězdotvorby v dané oblasti. Mlhovina leží v rameni Střelce, bohatém na objekty tohoto typu, například „nedaleko“ – vizuálně i fyzicky – se nachází mlhovina M20/NGC 6514, zvaná Trifid.

Obrázek mlhoviny byl exponován ve dnech 12. až 18. února 2018 širokoúhlou kamerou WFC-3.

Zdroj:
Hubble’s 28th birthday picture: The Lagoon Nebula (spacetelescope.org)
Messier 8 (The Lagoon Nebula) (nasa.gov)
Mlhovina Laguna (wikipedia.org)
Lagoon Nebula (wikipedia.org)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/darek-k-28-vyroci-cinnosti-hst-mlhovina-laguna/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>