«

»

Dub 23 2014

Drak odletěl… a část Sokola přiletěla

falcon-launch

Start rakety Falcon s lodí Dragon (spaceflightnow.com)

V pátek 18. 4. 2014, v 19:25:21 světového času, po jednom odkladu odstartovala vylepšená raketa Falcon 9v1.1, aby ke kosmické stanici ISS potřetí dopravila zásobovací loď Dragon. Start se uskutečnil ze základny na Cape Canaveral, konkrétně z odpalovacího komplexu číslo 40.

Raketa Falcon byla tentokrát poprvé vybavena přistávacími nožičkami, které umožňují přistání prvního stupně (po odhození od zbytku rakety) a opětovné použití. To se povedlo, nožičky zapracovaly a první stupeň s minimálním poškozením tak putuje k dalšímu letu.

Dragon byl oproti předchozím misím vylepšen. Například se čtyřikrát zvýšila kapacita pro náklad pod neustálým napájením. Byly přidány ledničky pro skladování biologického materiálu a vnitřní prostor byl přestavěn. V nehermetizované části Dragonu byly poprvé prováděny experimenty. Použita byla kamera s vysokým rozlišením pro snímkování Země.

Náklad tvořil 680 kilogramů vědeckého a výzkumného vybavení, téměř 500 kg zásob pro kosmonauty, 200 kg technického zařízení a přes 100 kg nástrojů pro vesmírné procházky.

Dragon za pomoci robotického ramene Canadarm „připoutal“ k ISS japonský astronaut Koiči Wakata. Dragon byl zadokován 20. 4. v 11h 14min světového času.

Návrat Dragonu je naplánován na 18. květen.

Start

https://www.youtube.com/watch?v=65zDaDSvIww

Přílet

Zdroj:
SpaceX supply ship begins journey to space station
Dragon spaceship delivers science and supplies
Falcon dostane nožičky!

Obrázky:
Falcon 9 launch photos
Photos of Dragon’s arrival at the space station

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/drak-odletel-a-cast-sokola-priletela/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>