«

»

Pro 01 2016

Dvojlom vakua potvrzen po 86 letech

vacuum-biefringence

Lineární polarizace světla opouštějícího neutronovou hvězdu procesem dvojlomu vakua (space.com)

Vědci pod vedením Roberta Mignaniho objevili u neutronové hvězdy RX J1856.5-3754 kvantový efekt, známý jako dvojlom vakua. Hvězdu pozorovali pomocí dalekohledů VLT Evropské jižní observatoře. O objevu referovali v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Dvojlom vakua představuje polarizaci světla, procházejícího velmi silným magnetickým polem. Světlo je polarizováno v důsledku probíhajících kvantových fluktuací, při nichž vznikají virtuální páry částic a antičástic. Ačkoliv se jedná o tzv. rezonance, tedy částice, které nelze zachytit detektory, mají pozorovatelný vliv.

 

V případě dvojlomu vakua se jedná o jev kvantové elektrodynamiky, který byl popsán v roce 1930 Wernerem Heisenbergem a Hansem Eulerem, přesto se jej nepodařilo dosud zaznamenat. K jeho vzniku je zapotřebí silné magnetické pole, jaké je právě na neutronových hvězdách. Tam dosahuje intenzita magnetického pole řádu milionů až miliard Tesla. Vytvoření takového pole je samozřejmě v pozemských podmínkách nerealizovatelné. Taková intenzita však stačila na lineární polarizaci světla v blízkosti neutronové hvězdy J1856.5-3754. Ta se nachází v souhvězdí Jižní koruny ve vzdálenosti 400 světelných let a je nejslabším objektem, na němž byla sledována polarizace světla.

vacuum-biefringence
R. P. Mignani et al.: Evidence for vacuum birefringence from the first optical polarimetry measurement of the isolated neutron star RX\, J1856.5−3754 (arxiv.org)

Zdroj:
Neutron Star May Reveal First Evidence of 80-Year-Old Quantum Prediction (space.com)
První známky podivných kvantových vlastností prázdného prostoru? (astro.cz)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/dvojlom-vakua-potvrzen-86-letech/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>