«

»

Pro 06 2017

Geminidy a jejich zdroj (3200) Phaethon vizuálně!

Sdílejte...Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Facebook0Share on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someoneBuffer this page

Geminidy 2017 spolu s planetkou (3200) Phaethon (Stellarium)

Poslední významný meteorický roj letošního roku, Geminidy, bude letos velmi výhodné sledovat. Nejen že maximum připadá jako každoročně na dobu kolem 14. prosince, přičemž nov nastane jen o 4 dny později, takže Měsíc pozorování takřka nebude rušit. Společně s meteorickým rojem bychom v dalekohledech mohli spatřit i jeho pravděpodobné mateřské těleso! Jde o planetku (3200) Phaethon, jež se pohybuje po kometární dráze a je dost možná vyhaslou kometou (nyní jde o drolící se asteroid). Právě tato planetka se Zemi přiblíží jen 2 dny po maximu Geminid na vzdálenost pouhých 0,07 AU, díky čemuž zjasní až na 10 mag a podle všeho bude viditelná i ve větších triedrech vysoko na naší obloze. A co se samotných Geminid týče, těch by v oblastech s tmavou oblohou mohlo být vidět v maximu možná i 130 za hodinu.

Zdroj:
Obloha v prosinci (udalosti.astronomy.cz)

5/5 (1)

Hlasujte

O autorovi

Marek Biely

Předseda redakční rady, redaktor, vedoucí astronomické sekce

Jsem z Brna a již téměř od malička se zajímám o astronomii, nejvíce pak o pozorování komet. Ty mě uchvátily od příletu jasné vlasatice C/2011 L4 (PanSTARRS). Mezi mé další zájmy patří meteorologie (konkrétně především bouřky) a sport (zejména fotbal, tenis, cyklistika a Formule 1). Studuji gymnázium v Bystrci, v městské části Brna.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/geminidy-a-jejich-zdroj-phaethon-vizualne/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Sledujte nás na našich kanálech

Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare