«

»

Pro 03 2017

Kritický test raketoplánu Dream Chaser

dream_chaser_landing

Přistání demonstrátoru raketoplánu Dream Chaser 11. listopadu 2017 na základně Edwards (nasa.gov)

Demonstrátor raketoplánu Dream Chaser provedl 11. listopadu 2017 důležitý test – přiblížení a přistání na dráze. Byl tak dosažen významný mezník v uvedení raketoplánu do operačního nasazení.

Raketoplán Dream Chaser společnosti Sierra Nevada Corp. je malé plavidlo, určené pro pilotované a nepilotované expedice na Mezinárodní kosmickou stanici. Designově vychází z testovacího prototypu raketoplánu HL-20. Společnost SNC na něm pracuje již od roku 2011. NASA tento projekt na začátku roku 2016 zahrnul (spolu s loděmi Cygnus a Dragon) do programu Commercial Resupply Services 2 (CRS-2). Kontrakt počítá přinejmenším s šesti lety bezpilotního raketoplánu Dream Chaser na ISS za účelem donášky zásob v letech 2019 až 2024. Vynášet by jej měla raketa Atlas V, přistávat by ale měl horizontálně jako raketoplán. Možnost návratu je jeho významná výhoda, protože tak může na Zemi dopravovat například výsledky experimentů či jiný náklad.

Určitou neobvyklou specifikací stroje je, že zatímco hlavní podvozek sestává z klasických kol, příďový je představován výklopnou lyžinou.

Pokusné lety

dream_chaser_test

Helikoptéra Columbia 234-UT vynáší Dream Chaser při testu letu v závěsu, 30. 8. 2017 (nasa.gov)

Dream Chaser byl dopraven do Armstrongova leteckého výzkumného střediska na letecké základně Edwards v Kalifornii již 25. ledna 2017. Následovaly měsíce testů, které zahrnovaly i přelet přes kalifornskou poušť na laně zavěšeném na helikoptéře Columbia 234-UT 30. srpna 2017. Vyvrcholením pak byl samostatný let 11. listopadu 2017.

Po úspěšném letu a přistání roluje Dream Chaser po dráze na letecké základně Edwards AFB (nasa.gov)

Ten den helikoptéra 234-UT vynesla raketoplán do požadované výšky, raketoplán se odpoutal a poté se klouzavým letem přibližoval k základně. Použitý model měl stejnou specifikaci tvaru jako letová varianta. Tvar Dream Chaser umožňuje vytvořit dostatečný vztlak. Demonstrátor rovněž obsahoval stejné letové počítače a avioniku jako plánovaný letový exemplář. I z tohoto důvodu byl tedy test kritický. Lety v atmosféře ověřují aerodynamické vlastnosti stroje, letový software i naváděcí software. Nasbíraná data se použijí pro finální návrh letového exempláře pro bezpilotní i pilotní mise.

Zdroj:
Sierra Nevada Corporation’s Dream Chaser Achieves Successful Free Flight at NASA Armstrong (nasa.org)
Free Flight Completes Crucial Milestone for Dream Chaser (nasa.org)
Dream Chaser Spacecraft Completes Captive Carry Flight Test (nasa.org)
NASA Awards International Space Station Cargo Transport Contracts (nasa.org)
Dream Chaser (en.wikipedia.org)
Dream Chaser (cs.wikipedia.org)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/kriticky-test-raketoplanu-dream-chaser/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>