«

»

Pro 02 2017

Superúplněk 3. 12. 2017

Měsíční superúplněk 14. 11. 2016 (Stellarium)

V neděli 3. prosince 2017 zaznamenáme poslední úplněk letošního roku – půjde rovnou o superúplněk. Vizuálně to pro nás příliš neznamená, Měsíc bude „jen“ o několik procent větší a o trochu jasnější než obvykle, ovšem tohoto rozdílu si všimneme pouze v případě porovnání fotografie nedělního úplňku s jiným. A jak daleko vlastně Měsíc v době úplňku od naší planety bude? Půjde o vzdálenost 357 982 kilometrů, což se ovšem úplně přesně nekryje s prosincovým perigeem, jež nastane až v pondělí kolem 10. hodiny dopolední SEČ, kdy bude Měsíc k Zemi ještě o zhruba 500 km blíže. Na závěr ještě doplníme, že po úplňku bude Měsíc pokračovat ve své tradiční pouti po obloze a 8. prosince zakryje hvězdu Regulus ve Lvu.

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/superuplnek-3-12-2017/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>