«

»

Čvc 10 2015

NASA vybral astronauty pro lety na komerčních lodích

commercial_astronauts

Vybraní astronauti pro komerční lety: Bob Behnken, Eric Boe, Doug Hurley a Sunita Williams (space.com)

Organizace NASA jmenovala první čtveřici astronautů, kteří by měli tvořit kádr pro její komerční lety. Jmenují se Bob Behnken, Eric Boe, Doug Hurley a Sunita  Williams. Všichni astronauti mají zkušenosti s kosmickými lety. Budou trénovat na lodích CST-100 a Dragon po boku testovacích pilotů společností, které vyvíjejí tyto lodě, tedy Boeing a SpaceX. Cílem letů těchto lodí bude stanice ISS.

Testovací lety by měly být zahájeny v roce 2017. Tyto lety budou tvořit dvojice astronautů, přičemž vždy jeden od NASA, jeden od Boeingu nebo SpaceX.

Díky jejich kapacitě může vzrůst počet členů posádky na ISS na 7

Kdy se lety reálně uskuteční, záleží na přídělu financí od Kongresu. Každopádně na začátku roku 2017 se počítá s bezpilotním letem lodi CST-100. Ta by měla startovat na raketě Atlas V a přistávat na padácích na zemi. Poté by měl následovat test přerušení letu a později v roce let s posádkou.

cst100-dragon

Lodě chystané pro lety k ISS : CST-100 a Dragon ve verzi 2 (space.com)

Společnost SpaceX již test přerušení provedla v květnu 2015. loď Dragon vynese raketa Falcon 9. Předpokládá se, že návrat proběhne buď na vodní hladinu na padácích, anebo motoricky na pevninu. SpaceX počítá s testovacím letem v roce 2016. Následovat bude test přerušení za letu. A rovněž v průběhu roku 2017 by se v této lodi mohli proletět první astronauti.

Tyto lodě pak mohou sloužit i jako únikové lodě pro případ havárie, u stanice ISS mohou setrvat 180 dní. Díky jejich kapacitě může vzrůst počet členů posádky na ISS na 7. Použitím komerčních lodí se podle administrátora NASA Charlese Boldena snížení ceny letu astronauta ze 76 milionů dolarů (při letu na Sojuzech) na 58. Poletí více astronautů a k tomu 100 kilogramů materiálu.

Dragon-3

Loď Dragon (Technet.idnes.cz)

Prohlášení přichází v den čtyřletého výročí ukončení letů amerického raketoplánu.

Zdroj:
NASA Assigns 4 Astronauts to Commercial Boeing, SpaceX Test Flights (space.com)
NASA Selects Astronauts for First U.S. Commercial Space Flights (nasa.gov)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/nasa-vybral-astronauty-pro-lety-na-komercnich-lodich/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>