«

»

Čvc 17 2013

Hvězdy Velkého vozu mají společného víc, než si myslíte

Skutečně – je to tak. Skoro všechny hvězdy tzv. Velkého vozu – základu souhvězdí Velké medvědice – jsou totiž od nás přibližně stejně daleko a navzdory tomu, že nejsou zřejmě gravitačně vázaným celkem, jsou součástí pohybové hvězdokupy Collinder 285 – říká se jí taky Mědvědí proud. Tyto hvězdy – Alioth, Mizar, Megrez, Merak a Phekda – se rychlostí 10 km.s-1 pohybují jedním směrem. Součástí této skupiny hvězd je i Sirius, Slunce, třebaže se nachází na okraji, do této skupiny nepatří.

medvedice

Souhvězdí Velké medvědice na nočním nebi. Rámečkem jsou zahrnuty hvězdy Velkého vozu, které patří do Medvědího proudu. Součástí této skupiny jsou však i hvězdy, které netvoří obrazec Velkého vozu (např. 78 UMa), a hvězdy nepatřící do souhvězdí Velká Medvědice (Stellarium)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/hvezdy-velkeho-vozu-maji-spolecneho-vic-nez-si-myslite/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>