«

»

Zář 29 2015

Jak dostala kometa 67P svůj tvar?

67p

Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko (astronomy.com)

Agetura ESA hlásí, že se jí podařilo odpovědět na otázku, která vznikla po prvních snímcích komety 67P sondou Rosetta – je neobvyklý tvar jádra komety výsledkem eroze nebo spojením dvou jader?

Odpověď, kterou přináší ESA, je následující. Kdysi dávno, na počátku existence Sluneční soustavy, se srazily dvě komety, jejichž interakce vytvořila tento zvláštní tvar “gumové kachničky”. Jak se to stalo? Vědci se domnívají, že to byla nízká rychlost kolize, která vedla právě k takovému tvaru tělesa. Potvrzují to podle nich i snímky s vysokým rozlišením, které bly pořízeny sondou Rosetta mezi 6. 8. 2014 a 17. 3. 2015. Výsledky studie jsou uvedeny v časopisu Nature a 28. 9. 2015 byly prezentovány na evropském kongresu vědy v Nantes ve Francii. Zajímavá je i změna povrchu, kterou sonda Rosetta pozorovala během několika minulých měsíců. Na to by mohlo mít vliv působení slunečního záření a odlamování se kousků komety.

Zdroj:
How Rosetta’s comet got its shape (esa.int)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/jak-dostala-kometa-67p-svuj-tvar/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>