«

»

Zář 26 2016

LibreOffice vs. Microsoft Office – video

mso_loJe lepší Microsoft Office 2016 nebo LibreOffice 5.2?

Podívejte se na toto video. Jeho autor, Chris Navarre, se snaží o objektivní zhodnocení dvou hlavních programových částí – Wordu/Writeru a Excelu/Calcu. Je to velmi stručný úvod, takže nečekejte nějakou mimořádnou hloubku. Nicméně si k videu dovolíme komentář.

  • LibreOffice podporuje jak export, tak import PDF dokumentů s možnostmi, o kterých byste ani nedoufali, jako je například podpora podpisů nebo hybridních souborů.
  • LibreOffice samozřejmě umožňuje konektivitu s nějakým cloudovým řešením, konkrétně například Google Drive či SharePoint, stejně jako připojení přes FTP protokol. To, že není cloud dodáván spolu s LibreOffice, je naopak výhoda, protože se tak uživateli otravně nevnucuje jeden cloud a nechává se na něm, aby si vybral svůj oblíbený.
  • Autor vůbec nezmínil použití Navigátoru a Stylisty. Toto jsou hlavní zbraně Writeru. Díky nim je Writer, na rozdíl od Wordu, použitelný i na velmi rozsáhlé dokumenty. Ze zkušenosti práce s Wordem končí na pěti, deseti stránkách, pak se stane nesnesitelným utrpením, pokud to s textovými soubory myslíte vážně. Ve Writeru v pohodě vyrobíte stovky stran a stále máte přehled, co se děje, kontrolu nad obsahem.
  • Autor správně poukazuje na live režim, živý náhled. To je nesporná výhoda Microsoft Office a v současnosti jsou požadavky ze strany uživatelů na implementaci podobné funkcionality i do LibreOffice.
  • Vzhled Microsoft Office je po grafické stránce zřejmě lepší než vzhled LibreOffice, který sice prošel určitými, poměrně výraznými kosmetickými změnami, ale stále působí trochu lacině. Na druhou stranu, pokud jste začátečníky, dostanete se do LibreOffice pravděpodobně hned. Microsoft Office je tak přecpaný nejrůznějšími možnostmi, neustále vás bude obtěžovat nějaký plovoucí panel atd., že zřejmě budete velmi vděční za čistý, střídmý, konzervativní vzhled LibreOffice, bez zbytečných grafických udělátek, které jen obtěžují, odvádějí pozornost a svůj účel stejně neplní.
  • LibreOffice poskytuje stejnou funkcionalitu jako Microsoft Office (nebo i lepší) a s rozšířeními samozřejmě jeho schopnosti rostou. Poskytuje všem, bez ohledu na účel použití, totéž jako pokročilým uživatelům Microsoft Office, ovšem s výrazným rozdílem, kterým je nulová pořizovací cena. A nyní se objevuje konečně i na českém trhu firma, která bude zájemcům (zvláště z byznys prostředí) pomáhat s implementací LibreOffice do jejich podnikové sféry.
    Doufejme, že k nim bude jednou patřit i naše redakce.

Poznámka: Součástí LibreOffice není například e-mailový klient. Jeho zařazení do Microsoft Office považujeme za omyl a uživatelům doporučujeme používat svobodný Mozilla Thunderbird, těm linuxovým rovněž KMail nebo Evolution. Podobně v LibreOffice nenajdete adekvátní odpověď na Microsoft Visio – a i tento program vlastně již není součástí Microsoft Office. Jeho alternativou je vynikající program Calligra Flow z kancelářského balíku Calligra Suite.

Odkazy:
LibreOffice vs. MSO 2016
Obec Grygov je českým Mnichovem
Británie přechází na Open Document Format
Dodavatelé softwaru diktují, co mohou úřady používat
Státní úředníci ČR agenty Microsoftu!

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/libreoffice-vs-microsoft-office-video/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>