«

»

Kvě 27 2017

Mladý astronom Jiří Vala tváří Microsoftu

jiri-vala

Jiří Vala se svým notebookem, osazeným Microsoft Windows a Microsoft Office (abicko.cz)

Mladý začínající astronom Jiří Vala propůjčil své jméno firmě Microsoft, jíž se stal tváří v její reklamě na Microsoft Office. Setkat se s ním můžeme v reklamách na Stream.cz, ve videu na youtube, na stránce Microsoftu i ABC.

Jelikož nikomu do hlavy nevidíme, nelze říci, co bylo motivací Jiřího Valy, aby dělal tvář zrovna Microsoftu; zda tak učinil z přesvědčení či hrály roli jen peníze. Je jasné, že mladý student peníze potřebuje, můžeme tedy čekat, že byly hlavní, ne-li klíčovým důvodem, proč do toho jít.

Je nepochybně na každém, ať si dělá reklamu, na co chce. Dokonce to není ani reklama, v níž by figuroval např. Astronomický ústav Akademie věd, zdá se, že jde o čistě soukromou aktivitu Jiřího Valy. Microsoft si všiml mladého, nadějného kluka, oceněného už v soutěži Zlatý oříšek, a rozhodl se ho oslovit se svým start-upovým programem, zaměřeným na mladé.

A uspěl.

Proč by v ExoSpace.cz neměl Microsoft šanci?

Naše redakce je pojatá jinak než jiné a její členstvo myslí jinak. V prvé řadě v maximální možné míře využíváme svobodné technologie a open-source. Víme, že svět svobodného a otevřeného softwaru znamená budoucnost, a kdo jej umí používat, bude mít značně ulehčený život. Ve druhé řadě v minimální možné míře používáme Microsoft Windows, Office a jiné výdobytky Microsoftu. Jednoduše proto, že je nepotřebujeme. Je zbytečné si nadbytečně dávat do počítače software, o němž nemůžete z principu vědět, co s počítačem udělá, jaká data o vás sbírá a zasílá a podobně. Každý uzavřený software představuje možnou otevřenou bránu pro útočníky. Každý uzavřený software znamená bezpečnostní riziko. Že se používá i na takových místech jako NSA či FBI, je pikantní. Společnost Microsoft se tak vmžiku může stát pánem každého, kdo používá její software.

Office 365 do škol

Microsoft šel tak daleko, že vysokoškolským studentům nabízí Office 365 zdarma, ovšem pokud tento software má jejich škola předplacený. Je to zajímavá strategie. Studenti ve vidině zdarma získaného softwaru vytvoří tlak na školu, aby tento software zakoupila. Tím se přenese onen přesvědčovací tlak ze strany Microsoftu na studenty, kteří pro Microsoft sehrávají roli „užitečných idiotů“. Protože kdo nakonec bude tratit, budou sami studenti. Ti si vytvoří na produkty Microsoftu zvyk a nebudou pak ani motivováni hledat jiná, lepší řešení. Je tedy úkolem státních a ze státních prostředků dotovaných škol, aby tomuto tlaku nepodlehly a Office 365 nekupovaly. Chtějí-li studenti využívat kancelář zadarmo, nechť si pořídí LibreOffice – je to svobodný software, který využívají četné podniky, vlády zemí, nejrůznější úřady a instituce, a jsou s ním spokojené. Není to software bandy nadšenců, je to software, který je zatížen nejpřísnějším testováním a dohledem a jeho vývoj je velmi ostře sledován. Mimo jiné proto LibreOffice splňuje standardy a mimochodem má lepší podporu pro formát Microsoft Office 2013 a novější (Office Open XML Strict) než samotný Microsoft Office. Což je trochu paradoxní.

Chtějí-li studenti placenou variantu, nechť si ji zakoupí. Ale školy nejsou od toho, aby byly dojeny ve prospěch jedné bohaté komerční firmy, která zneužívá škol pro své obchodní aktivity.

Co bychom doporučili Jiřímu Valovi?

Jiří Vala by neměl podlehnout tlaku školy, kterou navštěvuje, a měl by hledat schůdnější a optimálnější řešení. Tím nejsou uzavřené technologie a uzavřený komerční software a hardware, ba právě naopak. Balík LibreOffice je k dispozici zadarmo všem pro jakékoliv účely a na věky – můžete ho používat doma, ve škole, v práci, na úřadě, všude, kde se vám to hodí a kde potřebujete. Je to plně vybavený balík, jehož funkcionalitu lze rozšířit o stovky rozšíření. Je velmi snadno použitelný, konfigurovatelný, v mnohém podobný Microsoft Office, ale ve vylepšené podobě. Podle zkušeností většina uživatelů nemá s přechodem problém. Je tedy velmi možné, že po vyzkoušení Jiří zjistí, že mu tento software vyhovuje o něco více. Jen je třeba přistupovat k němu s otevřenou myslí, ne jej od počátku negovat jako nepoužitelnou věc. Ve světě, v němž vítězí ne osobní preference, ale drsná fakta, nachází LibreOffice značné uplatnění. Již nyní ukusuje odhadem 20 % trhu.

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/mlady-astronom-jiri-vala-tvari-microsoftu/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>