«

»

Srp 06 2014

Největší exploze na Io v historii

Io-largest-explosion

Jedna z největších vulkanických explozí, jaká kdy byla ve Sluneční soustavě pozorována (space.com)

Přesně před rokem, v srpnu 2013, byly pozorováním ze Země na Jupiterově měsíci Io zaznamenány dosud největší a nejničivější erupce vulkánů, jaké kdy byly nejen na Io, ale i na všech kosmických tělesech mimo Zemi pozorovány. Intenzita erupcí a množství uvolněné energie šokovaly i ostřílené matadory. Fotografie byly zveřejněny 4. 8. 2014.

Io

Měsíc Io (wikipedia.org)

Měsíc Io – nejbližší Galileiský měsíc – je čtvrtým největším měsícem ve Sluneční soustavě s největší vulkanickou aktivitou, jaká se ve Sluneční soustavě vůbec vyskytuje. Tato aktivita je způsobena slapovým „natahováním“ měsíce jak Jupiterem, tak i ostatními velkými měsíci Jupitera (Io obíhá v rezonanci s Europou a Ganymedem). Výsledkem je tření vnitřních vrstev Io o sebe a tedy zvýšení teploty a energie, která se v podobě erupcí sopek uvolní. Na Io lze napočítat 400 aktivních sopek.

Io-eruptions

Exploze sopek na Io – první tři obrázky jsou z Kecku (z 15. 8. 2014), poslední je z dalekohledu Gemini (výbuch z 29. 8. 2014) (space.com)

Keckův dalekohled II na Havaji, NASA Infrared Telescope Facility a dalekohled Gemini North pozorovali ve dnech 15. a 29. srpna 2013 tři velmi jasné výbuchy na Io. Výsledek těchto spektakulárních ohňostrojů je jasný – výbuch z 15. 8. vytvořil proud lávy pokrývající 310 km2 a láva z dalších výbuchů pokryla 130 km2 a byla hluboká 9 m. Nejsilnější výbuch, který nastal 29. 8., je vědci považován za jeden z nejsilnějších, jaký kdy byl na Io pozorován.

Výbuch z 15. 8. vytvořil proud lávy pokrývající 310 km2

Jelikož tyto erupce zřejmě vytvořily na povrchu Io trhliny o délce několika kilometrů, lze je připodobnit k jakýmsi „ohnivým záclonám“.

Všechna pozorování těchto a podobných výbuchů mají velmi pozitivní dopad na naše chápání porozumění vlivu extrémních vulkanických projevů na povrch Země, Venuše a Io v dobách raného vývoje planet Sluneční soustavy. Měsíc Io tak pro vědce-vulkanology a geology představuje podobnou laborattoř, jako pro biochemiky Saturnův měsíc Titan.

Z těchto pozorvání vychází dva články, které byly přijaty k publikování časopisem Icarus.

Io-map

Mapa povrchu měsíce Io sestavená ze snímků sond Voyager a Galileo (wikipedia.org)

Zdroje:
Wow! Giant Volcanoes Rock Jupiter’s Moon Io (Photos)
Io (Wikipedia)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/nejvetsi-exploze-na-io-v-historii/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>