«

»

Dub 17 2016

O navigačním systému Galileo

galileo-logoNavigační systém Galileo je konkurenční projekt americkému GPS a ruskému GLONASSu. Má být (narozdíl od GPS) nevojenský, přístupný všem uživatelům. Jeho stěžejním úkolem je poskytovat uživatelům přesnou informaci o poloze. Projekt řídí Evropská unie, realizaci zprostředkovává Evropská kosmická agentura. Systém počítá se 30 družicemi na oběžné dráze, přičemž 3 z nich budou záložní. Ty obíhají ve výšce 23.200 km nad Zemí se sklonem 56° k rovníku ve třech rovinách, které dělí 120°.

Služby poskytované systémem Galileo budou mít různou úroveň otevřenosti, od Open Service, která bude zcela otevřená, po Public Regulated Service, která bude šifrovaná a určená pro bezpečnostní a vojenské účely. Služba Open Service bude zdarma, zatímco např. služba Commercial Service bude zpoplatněna. Očekávaná přesnost pro službu Open Service je méně jak 4 m.

První plány sahají do roku 1999, nicméně projekt v současné podobě se začal realizovat až v roce 2004. O rok později startovaly technologické demonstrátory a první družice Galileo byly vypuštěny v roce 2011. V roce 2014 při startu selhal nosič (raketa Sojuz) a družice se nepovedlo navést na správnou dráhu. Zatím poslední (duben 2016) družice systému startovaly v září a prosinci 2015.

Družice se vyvíjí v European Space Research and Technology Centre (ESTEC) v Noordwijku v Nizozemí, technologické centrum Galileo Control Centre (GCC) bylo umístěno do Oberpfaffenhofenu u Mnichova a administrativní centrum Galileo Supervising Authority (GSA) do Bruselu. To však bylo přemístěno do Prahy, kde od roku 2012 funguje.

Na obrázcích níže je právě pražské administrativní centrum, které se nachází nedaleko Strossmayerova náměstí v Praze 7.

Zdroj:
Navigační systém Galileo (cs.wikipedia.org, en.wikipedia.org)
Družice Galileo 9 a 10 jsou na oběžné dráze (exospace.cz)
Systém Galileo (forum.exospace.cz)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/o-navigacnim-systemu-galileo/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>