«

»

Kvě 12 2016

Pacner: Jsem zastáncem vybudování lunární základny

pacner

Spisovatel Karel Pacner

Ing. Karel Pacner, spisovatel a čestný člen redakce ExoSpace.cz, se s námi podělil o svůj pohled do blízké budoucnosti kosmonautiky.

Myslím, že převzetí rutinní kosmické dopravy soukromými firmami je naprosto logický postup. Avšak v autoritářských zemích, jako jsou Rusko a Čína, to nepřichází v úvahu. Tam budou stále dýchavičně fungovat jenom státní podniky. Nakolik to bude na závadu, je dnes těžko odhadovat. Také tady budou hrát roli peníze – Peking dává na kosmonautiku asi víc peněz než Moskva. Na druhou stranu Číňané kupovali ruské know-how.

Nemyslím, že Musk pošle v roce 2018 první lidi na Mars. To je zbožné přání, ale spíš jako firemní heslo, které má popohánět zaměstnance. Možná o deset let později. A je otázka, jestli bez znalostí, které si NASA objednává na univerzitách a v soukromých laboratořích, to zvládne. Myslím, že bez toho by to byl velký risk. Také jsem zastáncem vybudování lunární základny jako cvičebního pole lidí a techniky pro Mars.

Na Elonu Muskovi oceňuju to, že to kosmonautiky vnesl nový svěží vítr. A jeho nositeli, jak víme z minulosti, jsou zpravidla snílci, byť mají inženýrský základ.

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu a Youtube. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou redakcí.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/pacner-jsem-zastancem-vybudovani-lunarni-zakladny/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram