Možná vás již napadlo, že byste rádi sledovali v televizi jiný než právě vysílaný program, ale nechcete k televizi připojovat notebook či dokonce stolní počítač. Pro řešení tohoto problému existují multimediální centra, která vám však svým softwarem, cenou, popřípadě vzhledem nemusí vyhovovat.
V tomto seriálu si ukážeme, jak si vytvořit malé úsporné multimediální centrum podle svých představ na “počítači” Raspberry Pi 3.
Co je potřeba?
Základem našeho multimediálního centra bude miniaturní jednodeskový počítač Raspberry, který můžete zakoupit v sadě s adaptérem, microSD kartou a krabičkou například zde. Zároveň doporučujeme majitelům televizí, které mají pouze VGA vstup, zakoupit převodník (aktuálně třeba zde). Pamatujte, že pokud bude Raspberry k televizi připojeno prostřednictvím VGA, je nutné buď k Raspberry pořídit reproduktory, nebo zajistit kabel, s jehož pomocí lze přenést zvuk z tohoto počítače do vaší televize (v případě propojení přes HDMI se přenáší jak video, tak i zvuk).
Sestavení a příprava na první spuštění
Tento “počítač” nejspíš přijde rozložený v krabičkách. Nenechte se však odradit. Jeho sestavení vám zabere jen pár minut. Před prvním spuštěním tohoto počítače je nutné na jiném počítači SD kartu zformátovat na FAT32 a nahrát na ni tzv. zavaděč. Můžete použít oficiální zavaděč NOOBS, který je ke stažení zde. Zavaděč se stáhne v archivu (noobs.zip), ve správci souborů otevřete adresář s archivem a rozbalte soubor na SD kartu. Poté kartu vložtu do Raspberry Pi 3, ke kterému připojte monitor, klávesnici, myš a nakonec napájení.
První spuštění
Jakmile připojíte napájení k Raspberry, spustí se. Při tom se zobrazí okno, v němž je možné zvolit požadovaný operační systém. Pokud chcete multimediální centrum používat na prohlížení webu, doporučujeme zvolit operačním systém Raspbian. V případě, že chcete multimediální centrum používat pro prezentaci fotografii, přehrávání videa, popřípadě hudby, nainstalujte LibreELEC. Samozřejmě je možné zaškrtnout instalaci více operačních systémů najednou (Raspberry se pak po připojení napájení zeptá, který operační systém má spustit).
Po zvolení operačních systémů, které se mají nainstalovat, klikněte na Install a vyčkejte na stažení a instalaci operačních systémů. Po instalaci se otevře okno s hláškou o restartování, po potvrzení se Raspberry restartuje a spustí se nainstalovaný operační systém.
V příštím dílu se podíváme na instalaci jednotlivých operačních systémů.