«

»

Čvc 24 2016

Raspberry Pi 3 (I.) – Instalace

pi_logoMožná vás již napadlo, že byste rádi sledovali v televizi jiný než právě vysílaný program, ale nechcete k televizi připojovat notebook či dokonce stolní počítač. Pro řešení tohoto problému existují multimediální centra, která vám však svým softwarem, cenou, popřípadě vzhledem nemusí vyhovovat.

V tomto seriálu si ukážeme, jak si vytvořit malé úsporné multimediální centrum podle svých představ na „počítači“ Raspberry Pi 3.

Co je potřeba?

Základem našeho multimediálního centra bude miniaturní jednodeskový počítač Raspberry, který můžete zakoupit v sadě s adaptérem, microSD kartou a krabičkou například zde. Zároveň doporučujeme majitelům televizí, které mají pouze VGA vstup, zakoupit převodník (aktuálně třeba zde). Pamatujte, že pokud bude Raspberry k televizi připojeno prostřednictvím VGA, je nutné buď k Raspberry pořídit reproduktory, nebo zajistit kabel, s jehož pomocí lze přenést zvuk z tohoto počítače do vaší televize (v případě propojení přes HDMI se přenáší jak video, tak i zvuk).

raspberry

Jedna z podob prodávaných Raspeberry

Sestavení a příprava na první spuštění

Tento „počítač“ nejspíš přijde rozložený v krabičkách. Nenechte se však odradit. Jeho sestavení vám zabere jen pár minut. Před prvním spuštěním tohoto počítače je nutné na jiném počítači SD kartu zformátovat na FAT32 a nahrát na ni tzv. zavaděč. Můžete použít oficiální zavaděč NOOBS, který je ke stažení zde. Zavaděč se stáhne v archivu (noobs.zip), ve správci souborů otevřete adresář s archivem a rozbalte soubor na SD kartu. Poté kartu vložtu do Raspberry Pi 3, ke kterému připojte monitor, klávesnici, myš a nakonec napájení.

warning

Ujistěte se, zda je zvoleno správné zařízení, aby nedošlo ke ztrátě dat

rozbaleni

Pokud bylo formátování dokončeno, stačí už jen stáhnout zavaděč a rozbalit jej na SD kartu

xarchiver

K rozbalení souboru lze použít Xarchiver

multimedialni_centrum_raspberry_4

sd karta

Obsah připravené SD karty

První spuštění

Jakmile připojíte napájení k Raspberry, spustí se. Při tom se zobrazí okno, v němž je možné zvolit požadovaný operační systém. Pokud chcete multimediální centrum používat na prohlížení webu, doporučujeme zvolit operačním systém Raspbian. V případě, že chcete multimediální centrum používat pro prezentaci fotografii, přehrávání videa, popřípadě hudby, nainstalujte LibreELEC. Samozřejmě je možné zaškrtnout instalaci více operačních systémů najednou (Raspberry se pak po připojení napájení zeptá, který operační systém má spustit).

system

Po prvním zapnutí jednoduše zvolíte operační systém, který se má nainstalovat

Po zvolení operačních systémů, které se mají nainstalovat, klikněte na Install a vyčkejte na stažení a instalaci operačních systémů. Po instalaci se otevře okno s hláškou o restartování, po potvrzení se Raspberry restartuje a spustí se nainstalovaný operační systém.

V příštím dílu se podíváme na instalaci jednotlivých operačních systémů.

 

O autorovi

Antonín Judytka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/raspberry-pi-3-instalace/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>