«

»

Úno 11 2017

Rychlé šípy míří ke hvězdám

Sotva byste našli tak známý a úspěšný český fenomén, než jsou Rychlé šípy. Parta správných a příkladných kluků, kteří svými příběhy naplňují stránky časopisů a knih tři čtvrtě století. Krátce před zákazem v době druhé světové války se časopis Mladý hlasatel, který obsahoval příběhy s nimi, prodával v týdenním nákladu 200.000 kusů. Lze říci, že nic do té doby ani od té doby nezískalo u české mládeže tak velkou a tak trvalou popularitu.

Proč? Příběhy Rychlých šípů jsou vyumělkované, ale reálné; jejich předobrazem byla reálná dobrodružství, která se udála ve Foglarově oddílu Hoši od Bobří řeky. Vždyť i předobrazem členů Rychlých šípů byli členové oddílu – Jindra Hojer (žije dodnes), Červenáček, Rychlonožka, Jarka Metelka. A možná, že nás Foglar záměrně nezavedl na scestí, když ve své autobiografii Život v poklusu doznává, že klub Rychlých šípů nebyl vymyšlen a že jeho členové skutečně žili a že jim dopomohl k četným dobrodružstvím.

Všechny díly „Stínadelské trilogie“ – Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství Velkého Vonta – lze poprávu označit za české rodinné stříbro a jedny z nejlepších českých knih pro děti a mládež, jaké kdy byly napsány. Jejich velkou předností oproti jiným dílům, například Pánovi prstenů nebo seriálu o Harrym Potterovi, je jejich autentičnost. Členové klubu Rychlých šípů žili a příhody, které zažívali, byly skutečně prožity. A co se tajemství Stínadel týče, je až šokující, kolik věcí ze Stínadelské trilogie je reálných. Náš čestný člen Laco Lahoda řadu let pátral v uličkách Stínadel a podařilo se mu ztotožnit klíčová místa, popisovaná Foglarem. Některá najdete i na jeho webu podzemi.eu.

 

Proto se ptáme: Měl by Andrew Feustel při svém dalším, tentokrát půlročním letu na Mezinárodní kosmickou stanici vzít jako maskota Rychlé šípy?

Měly by se postavy Rychlých šípů stát maskotem dalšího letu A. Feustela?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu a Youtube. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou redakcí.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/rychle-sipy-miri-ke-hvezdam/

2 pings

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>