«

»

Úno 17 2017

Proč si někteří nepřejí Rychlé šípy na Mezinárodní kosmické stanici?

hosi-od-bobri-reky

Jaroslav Foglar se svými hochy od Bobří řeky (kawi.cz)

Je zarážející, že se najdou lidé, kteří v naší anketě hlasují proti Rychlým šípům s tím, že jejich umístění na Mezinárodní kosmickou stanici je NEVHODNÉ. Proč dodnes Foglar a jeho Rychlé šípy lidem tolik vadí?

Když se někde odstraní dobré ideály, nastupují za ně ty špatné

Češi se za své hrdiny, ať žijící či vymyšlené, stydí. Je v tom samozřejmě i duch doby minulé, v níž se právě ti, na které by Češi jako národ měli být hrdí, utlačovali do pozadí.

foglar

Jaroslav Foglar na sklonku života v 90. letech (comics-blog.cz)

Jaroslav Foglar byl v přední linii. Byl to nepohodlný člověk, jehož se chtěl režim zbavit, jehož chtěl zničit. Jeho jméno mělo být zapomenuto, jeho díla zakázána. Jaroslav Foglar – Jestřáb, mnohaletý vůdce nejstaršího československého skautského oddílu Dvojka Praha – Hoši od Bobří řeky, byl nejvýznamnějším pedagogem moderní doby a jeho dílo ovlivňuje již pátou generaci mladých a nejen je. Byl činný v protinacistickém odboji Obrana národa jako zpravodaj a za Protektorátu vedl Dvojku jako ilegální skautský oddíl. V polovině 50. let byl Státní bezpečností přinucen ke spolupráci jako agent Šípek, z čehož se mu podařilo zázrakem vyváznout jen o několik měsíců později. Deset let byl nuceným vychovatelem na internátu.

Dvojku vedl až do půlky osmdesátých let, za tu dobu oddílem prošlo 800 chlapců. Sepsal desítky knih, které se staly nejprodávanějšími tituly, redigoval řadu časopisů, které se staly nejprodávanějšími v Československu; Mladý hlasatel, Junák, Vpřed a další. Dokázal pozitivně oslovit mládež jako nikdo před ním ani po něm.

foglar
Bc. Michal PEROUTKA: Diskurs života a díla Jaroslava Foglara (theses.cz)

Jaromír Slomek ve svém článku Rikitan, Jestřáb, Šípek píše:

Zatím lze říci, že Foglar svým literárním dílem přežil dvacáté století. Byl i nebyl velkým spisovatelem. Nobelovu cenu by mu ve Stockholmu stěží dali, tou ostatně nepoctili ani svou Astrid Lindgrenovou. Je nepopíratelné, že v žánru chlapeckého dobrodružného románu byl Foglar mistrem, stal se klasikem už v první polovině života. Pokud jsme jeho prózám propadli v dětství, nevysmívejme se jim v dospělosti.

Msta českého státu Foglarovi za jeho pedagogické dovednosti a úspěchy trvala mnoho desetiletí a zjevně pokračuje dodnes. Foglar a jeho dílo je stále synonymem něčeho divného, co budí posměch a pohrdlivý úsměv. Proč? Situaci vylíčil člen oddílu Hoši od Bobří řeky Jaromír Šmejc, kterého v kronikách Dvojky poznáte podle jména „Mang“:

slza

Památník na Jaroslava Foglara a jeho oddíl ve Sluneční zátoce (wikipedia.org)

Domnívám se, že u nás již delší dobu, vlastně hned po Listopadu, začala probíhat akce demýtizace českých dějin. Byla vedena dezinformační kampaň, která nás jako národ měla záměrně připravit o ideály, o idoly. Tedy se napřela ta síla dezinformací na to, aby se pošpinil Foglar, v naději, že když se ukáže, že Foglar dělal špatné a necharakterní věci, ztratí tím váhu všichni jeho hrdinové. Protože špatný člověk nemůže stvořit dobré hrdiny. Takže se vymažou všechny ty Rychlé šípy, všichni hoši od Bobří řeky, všichni hoši z Přístavu a z Modrého života a nebudou.

Když se někde odstraní dobré ideály, nastupují za ně ty špatné.

Zdroj:
Život v poklusu (J. FOGLAR, Olympia, 1997)
Jestřábe, díky! (J. HOJER et al., OSTROV, 2000)
Záhady a tajemství Jaroslava Foglara (M. ZAPLETAL, Knižní klub, 2007)
Stoletý hoch od Bobří řeky (J. ZACHARIÁŠ, OSTROV, 2007)
Bohoušek (bohousek.cz)
Jaroslav Foglar (wikipedia.org)
Jaroslav Foglar – Jestřáb (kawi.cz)
Let Jestřába. Foglar promlouvá z objeveného dokumentu (ceskatelevize.cz)
Rikitan, Jestřáb, Šípek (tyden.cz)
Holky, nebo morseovka? Vychází neznámé rozhovory s Jaroslavem Foglarem (idnes.cz)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/proc-si-nekteri-nepreji-rychle-sipy-mezinarodni-kosmicke-stanici/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram