«

»

Říj 31 2016

Sonda JUNO v bezpečnostním režimu

juno

Sonda Juno v představě malíře na cestě ke králi planet (nasa.gov)

Ve středu 19. 10. 2016 kolem osmé hodiny ranní SELČ dorazila od sondy JUNO nemilá zpráva. Na sondě byl asi 13 hodin před prvním těsným přiblížením k Jupiteru aktivován bezpečnostní režim a veškeré vědecké přístroje se vypnuly. Důvodem bylo nejspíše přetížení hlavního počítače sondy, které vedlo  k jeho restartu a aktivaci bezpečnostního režimu. Automaticky byla obnovena funkce antény aby bylo možné zjistit, co konkrétně zavinilo tento problém. Jelikož v době problémů se sonda nacházela v jednom z nejnižších bodů průletu, což samozřejmě znamená ztrátu spousty dat, které mohla sonda získat.

Po usilovné práci vědeckého týmu na co nejrychlejším obnovení sondy do normálního stavu se 24. září zadařilo a sonda opustila bezpečnostní režim. Momentálně je  sonda plně provozuschopná a  reaguje na všechny příkazy ze Země.

Sonda též úspěšně 25. 10. uskutečnila brzdný manévr, který trval cca 31 minut a byl plně automatický bez kontroly ze Země. Tento manévr byl součástí přípravy na těsný průlet kolem Jupiteru 11. 12. 2016. Sonda při něm změnila rychlost o 2,6 m.s-1.

Zdroj:
NASA’s Juno Mission Exits Safe Mode, Performs Trim Maneuver (nasa.gov)
Novinky z kosmonautiky

O autorovi

Petr Plicka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/sonda-juno-bezpecnostnim-rezimu/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>