«

»

Lis 19 2016

Starty a přistání kosmických lodí v poslední době

sojuz-ms03-2V tomto článku vám přinášíme pohled na starty a přistání pilotovaných kosmických lodí, jež se za poslední měsíc udály. Článek je doplněn množstvím obrázků a videí.

19. října 2016 z Bajkonuru odstartovala raketa Sojuz-FG s lodí Sojuz MS-02. Na palubě byli Sergej Ryžikov, Andrej Borisenko a Robert Kimbrough. 21. října 2016 se pak loď spojila s modulem Poisk na ISS. Pobyt posádky je naplánován na 130 dní. Vedoucím Expedice 49/50 se stal Američan Kimbrough.

 

 

30. října 2016 přistál v kazašské stepi asi 150 km jihovýchodně od Džezkazganu návratový modul lodi Sojuz MS-01 s částí Expedice 48/49: Anatolij Ivanišin, Kathleen Rubins a Takuja Óniši. Ta strávila na oběžné dráze 115 dní.

17. 11. 2016 odstartovala ke stanici ISS raketa Sojuz FG s lodí Sojuz MS-03. Na palubě je část posádky Expedice 50 ve složení Thomas Pesquet, Oleg Novickij a Peggy Whitson. Připojení ke stanici ISS se očekává v sobotu 19. listopadu krátce před půlnocí SEČ.

18. listopadu přistál návratovvý modul lodi Shenzhou-11 s kosmonauty Jingem Haipengem a Chenem Dongem v oblasti Vnitřní Mongolsko. Skončila tak 33 dnů dlouhá mise na stanici Tiangong-2. Ta zůstává nadále v provozu a vyčkává na přílet zásobovací lodě Tianzhou-1, jež by měla být vypuštěna v půlce roku 2017. Jejím úkolem bude vyzkoušení technologie přečerpávání paliva do stanice, což bude nutný krok pro dlouhodobé lety na stanici Tiangong-3, kterou chce Čína postavit do roku 2022.

https://www.youtube.com/watch?v=9Wr96cUaH3o

Zdroj:
Novinky z kosmonautiky
Vesmírné spektrum
Kosmonautika.cz

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/starty-a-pristani-kosmickych-lodi-v-posledni-dobe/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>