«

»

Zář 24 2014

Střídání stráží na ISS – Expedici 40 střídá Ruska Serovová

jelena-serova

Jelena Serovová (wikipedia.org)

Zatímco ISS opustila posádka Expedice 40, čeká se na přílet další posádky, která by měla odstartovat 25. 9. 2014. Členkou Expedice 41/42 přitom bude Jelena Serovová, první ruská astronautka po 17 letech.

sojuztma12mlanding

Sojuz TMA-12M po přistání (phys.org)

Posádku Expedice 40 tvořili dva Rusové a jeden Američan: Steve Swanson (velitel Expedice), Alexander Skvorcov (velitel Sojuzu TMA-12M) a Oleg Artěmjev. Velitelem Sojuzu byl Skvorcov.

Sojuz TMA-12M startoval 25. 3. 2014, k ISS se tentokrát nepřipojil hned po 6 hodinách letu, ale až po dvou dnech, protože nedošlo ke čtvrté korekci dráhy (systém vyhodnotil polohu lodi jako nevyhovující). Soujz se tak na ISS zadokoval až 28. 3. po půlnoci středoevropského času.

backup-crew-37

Záložní posádka Expedice 37 byla hlavní posádkou Expedice 40 (wikipedia.org)

Na ISS v té době pobývala Expedice 39, která odplula v půlce května. Poté se Swanson ujal vedení Expedice 40 na ISS.

Posádka se rozhodně nenudila, její pobyt byl okořeněn přílety zásobovacích lodí Cygnus, Progress, ATV, odpoutal se rovněž Dragon.

V květnu 2014 byla Expedice 40 doplněna o další členy posádky složení Maxim Surjajev, Gregory Wiesman a Alexander Gerst (ESA).

První polovina Expedice 40 se 10. 9. 2014 odpoutala od stanice a o několik hodin později přistála na Zemi, a to ve stejné lodi, s jakou na stanici zamířila, tedy Sojuz TMA-12M. Na stanici tak zůstala tříčlenná druhá část Expedice 40, která bude zítra doplněna o další tři astronauty a začne Expedice 41.

Serovová svou misi nepovažuje kvůli své přítomnosti za nijak mimořádnou

Po Těreškovové, Savické a Kondakovové další Ruska

expedice41

Posádka Sojuzu TMA-14M (Wilmore, Samokuťajev, Serovová) (space.com)

Teprve 4. ruská astronautka odstartuje na palubě lodi Sojuz TMA-14M 25. 9. 2014 jako součást Expedice 41. Bude to tak poprvé po 17 letech, co odstartuje ruská kosmonautka. Zatím poslední byla manželka ruského veterána Valerije Rjumina Jelena Kondakovová, která pracovala v roce 197 jako členka posádky STS-84.

Posádka ve složení Alexander Samokuťajev, Barry Wilmore a Jelena Serovová doplní stávající posádku na stanici a bude na ní pobývat až do března 2015.

Jelena Serovová má 38 let, členkou oddílu astronautů se stala v roce 2006, ve výcviku na tento let je od roku 2011. Studovala na fakultě letectví a kosmonautiky Moskevského leteckého institutu a pracovala ve společnosti RKK Eněrgija. Jejím manželem je kosmonaut Mark Serov.

Svou misi nepovažuje kvůli své přítomnosti za nijak mimořádnou, jde podle ní o standardní expedici plnící své úkoly, které se Jelena podle svých slov pokusí zvládnout co nejlépe.

Zdroje:
Touchdown! US-Russian Space Station Crew Returns to Earth
Three-man space station crew returns to Earth

Space Station to Get 1st Female Russian Crewmember This Month
Sojuz TMA-12M
Expedice 40
Jelena Serovová

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/stridani-strazi-na-iss-expedici-40-strida-ruska-serovova/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>