«

»

Čvc 22 2018

Tromba z 21. 7. 2018 pozorovaná Markem Bielym

Tromb 21_07_18

Tromba u Veselí nad Lužnicí z 21. 7. 2018

V sobotu 21. července 2018 se nad územím České republiky vyskytovaly i poměrně silné bouřky. Tromba, která se přitom objevila, byla pozorovaná i členem redakce ExoSpace.cz Markem Bielym. Přinášíme jeho popis pozorování.

V tento den jsem se chystal na rodinnou dovolenou na Šumavu. Z Brna jsme vyjeli kolem 13:30, jeli jsme po D1 k Humpolci a pak jsme odbočili na jihozápad. Poblíž obce Nečice nás zasáhla první přeháňka. To hlavní ale teprve mělo přijít. Jakmile jsme přejeli hranice Jihočeského kraje, začal jsem si všímat mnoha bouřkových oblaků. Do jednoho z nich jsme přitom měli namířeno. Pokračovali jsme dále přes Tábor a Soběslav a mířili jsme na Veselí nad Lužnicí.

V tu chvíli začalo přívalově pršet, stěrače téměř nestíhaly. Viditelnost nebyla dobrá, ale i přesto šlo poznat, že ze zadní strany bouřkového oblaku visí nějaký zvláštní útvar. Hned mě napadlo, že by mohlo jít o trombu, protože jsem už jednu pozoroval 8. května 2010. Ale vzhledem k tomu, jaké panovaly podmínky, jsem si chtěl situaci raději ověřit.

Útvar jsem si narychlo vyfotil mobilem, nic jiného v tu chvíli bohužel nebylo k dispozici. Měl jsem co dělat, protože asi 10 sekund poté zanikl (celkem jsem ho pozoroval přibližně 2 minuty). Mezitím jsme pokračovali v cestě, déšť u Českých Budějovic na chvíli ustal, ale potom se znova rozpršelo a pršelo až do naší cílové destinace (do Frymburku), kam jsme dorazili asi v 17:30. Večer jsem se pak zeptal na to, jestli jsem skutečně pozoroval trombu, členů komunity pozorovatelů bouřek. A odpověď byla pozitivní. Samotná cesta na dovolenou se tak stala velmi zajímavým zážitkem, který byl navíc obohacený o opravdu nevšední úkaz.

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu a Youtube. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou redakcí.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/tromba-z-21-7-2018-pozorovana-markem-bielym/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>