«

»

Kvě 10 2014

Týden vědy na Jaderce

2014-04-15-120404_1366x768_scrot

Jako každý rok i letošní není výjimkou a Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (ČVUT) otevírá své dveře začínajícím badatelům všech středních škol. Pokud rád objevujete nové věci, zajímáte se o matematiku, fyziku nebo chemii, chcete si vyzkoušet práci v týmu nebo i individuálně na projektu, o kterém napíšete článek do sborníku a následně odprezentujete svým kamarádům v jednom z mnoha přednáškových sálů na akademické půdě, pak je tato akce právě pro vás.

Osobní zkušenosti – den první

FJFI

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská v Praze (wikipedia.org)

Jako středoškolák jsem se účastnil hned několika ročníků a vždy jsem odcházel s nadšením a očekáváním dalšího roku. Jak takový týden většinou probíhal? Po příjezdu do Prahy jsem se šel registrovat na FJFI (ul. Břehová, blízko Rudolfina), kde všichni účastnící obdrželi i nějaký ten věcný dar na památku (trika, propisky, zápisníky, klíčenky, …). Po registraci následoval přesun na vysokoškolské koleje Strahov (zde není třeba panikařit, protože se fakulta snaží ubytovat své svěřence v té luxusnější části kolejí 🙂 ). Do večera je potom už vždy nějaký program, osobně jsem zažil buď první cyklus populárních přednášek, nebo jsme si sami nacvičovali například nějakou divadelní scénku na večerní Welcome party. Večer je již zmíněná párty, na níž se dovíte více informací k organizaci celé akce, následuje motivační řeč – Proč věda… a zakončená je volnou zábavou s překvapením (naše překvapení bylo v podobě živé kapely). Pro ty z vás, kteří jsou méně společenští, mohu říci, že závěrečná zábava není určitě povinná, a tak stejně jako já můžete vyrazit za večerními taji Prahy.

Den druhý, třetí…

Den druhý, ráno. Přesun zpět na fakultu, kde začne seznámení s projekty a cyklus přednášek, zde jsou povinné (povinné pouze pro “nováčky“ ) a nepovinné. Na povinných přednáškách se dovíte vše o prezentování a prezentacích (doporučuji se na to pořádně vyspat, kdo už týden vědy absolvoval, tak ví 🙂 ). Nepovinné přednášky jsou ty, na které se předem zapíšete, je tedy předpoklad, že o ni máte zájem a i dorazíte. Následující den byl vždy celý věnován vašim projektům (musíte stihnout tzv. deadline, který je ale až večer).

Následující den je hlavní přednáška (s alternativní přednáškou pro absoloventy). Po hlavní přednášce se jde na exkurzi, kterou jste si zapsali. Samotná exkurze je vyvrcholením dne. Večer většinou se na koleji připravujete na den D, tedy prezentace.

A finále – vaše prezentace

tyden-vedy

Studenti Gymnázia M. Koperníka na Týdnu vědy na FJFI (gmk.cz/tyden-vedy-na-jaderce)

Den D. Tentokrát je změna místa konání (ul. Trojanova). Zde zjistíte na rozpisu u dveří, v kolik hodin a kde budete prezentovat. Po prezentacích je oficiální zakončení celé akce (dostanete sborník spolu s CD). Následuje přesun na vlak/autobus/letadlo(?) a odjezd domů.

Na závěr bych rád řekl, že týden vědy mi hodně dal, naučil jsem se prezentovat, vyzkoušel si práci v týmu a hlavně překonal trému, kterou jsem do té doby trpěl.

Kdy:18-22.5.2014

Kde: Praha

Cena: bude upřesněno (cena se odvíjí od toho zda máte zájem o ubytování)

Registrace: předregistrace (viz. odkaz níže)

Informace: tydenvedy.fjfi.cvut.cz

 

O autorovi

Martin Valko

Permanent link to this article: https://exospace.cz/tyden-vedy-na-jaderce/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>