«

»

Kvě 10 2014

O Expedici Mars – rozhovor s M. Halouskem

expedice_marsPřinášíme vám rozhovor s Milanem Halouskem – jedním z hlavních organizátorů dětské soutěže Expedice Mars. Dovíte se v něm, o co vlastně v soutěži jde, jaká je jeho historie i čemu děti naučí. Je to pohled znalce, který byste si neměli nechat ujít.

V současnosti běží projekt Expedice Mars – co to je a o co v projektu vlastně jde?

Expedice Mars je česko-slovenský mezinárodní vzdělávací projekt pro mladé zájemce o kosmonautiku, astronomii a další moderní vědní obory ve věku od 13 do 18 roků, organizovaný Českou kosmickou kanceláří, Klubem Domino – Dětskou tiskovou agenturou a dalšími partnery.

Ti nejlepší ze soutěžících zažijí několikadenní kosmonautický výcvik, který vrcholí simulovaným letem do vesmíru v trenažéru raketoplánu, vyzkouší si pohyb ve stavu beztíže a v šestinové gravitaci měsíčního povrchu, zkusí si postavit vlastní raketu i složit podle návodu velkou družici a zažijí mnoho dalších činností, které se občas podobají těm, jaké při své přípravě na kosmický let zažívají i opravdoví kosmonauti.

Jaká je jeho historie? Čí to byl nápad a kdo převzal nad projektem záštitu?

Expedice Mars odstartovala v roce 2014 již pojedenácté! Již pojedenácté hledáme ty nejlepší mladé kosmonauty z České republiky a popáté i ze Slovenska. Patronem Expedice Mars je první československý kosmonaut Vladimír Remek, slovenskou posádku podporuje jejich kosmonaut Ivan Bella a pomáhají nám i dvě europoslankyně – paní Monika Smolková ze Slovenska a paní Věra Flasarová z Česka.

Jaký je jeho smysl? Dá se s odstupem doby říct, že má nějaké „hmatatelné“ výsledky? Kdekdo by řekl, že si prostě „parta lidí jen tak hraje“…

Hlavním smyslem je představit mladým lidem moderní vědu a techniku jako obor, kterému se mohou věnovat i oni. Ukázat jim, že kosmonautika, astronomie, planetární architektura či kosmická medicína jsou obory, které čekají i na jejich zapojení, jejich nové nápady a myšlenky.

Máme „hmatatelné“ výsledky – a jsme moc rádi, že jich je čím dál tím více. Soutěží prošlo mnoho pozdějších účastníků a vítězů národních i mezinárodních soutěží a studentských vědeckých festivalů, odborných letních škol nebo studentských stáží. Expedice Mars přispěla k rozvoji mnoha mladých zájemců o vědu a techniku, které budeme v budoucnu ve společnosti moc potřebovat. Máme mezi našimi absolventy držitele ocenění „Česká hlavička“ i několik laureátů ministerských ocenění.

Ano, hrajeme si – ale přináší to výsledky. A za to jsme moc rádi…

Sledujete pozdější dráhu účastníků?

Ano, sledujeme. Jednak s námi většina úspěšných účastníků Expedice Mars dále spolupracuje jako důstojníci a velitelé nových posádek, a také o nich potom dost často třeba čteme v novinách – jako o mladých nadějných studentech či vědcích, vítězích technických a vědeckých studentských soutěží, držitelích prestižních národních i mezinárodních cen.

Mezi přihlášenými je spousta mladých lidí – v podstatě dětí. Jak se o projektu dověděli?

Mezi přihlášenými mohou být jen děti a mladí lidé 🙂

Děláme si pravidelně průzkum, jak se noví soutěžící o Expedici Mars dozvědí. Většinou to je od některého kamaráda nebo spolužáka, který již expedicí úspěšně prošel a pochlubil se kamarádům svým kosmickým overalem, fotografií s Vladimírem Remkem nebo zážitky z Evropského výcvikového centra mladých kosmonautů v belgickém Transinne. Dále se o možnosti vyzkoušet si kosmonautický výcvik často dozvědí třeba od svých učitelů (většinou fyzikářů) ve škole, kteří mají informaci z přehledu akcí České kosmické kanceláře. A v neposlední řadě to je z novin, webu, facebooku – snažíme se, aby se informace o Expedici Mars dostala opravdu k co největšímu množství možných zájemců. A daří se nám to…

Co podle vás motivuje mladé, aby do toho šli?

Snaha vyzkoušet si něco nepoznaného, potkat se s novými zajímavými lidmi, najít své hranice, poznat vesmír!

Je vidět, že převažují kluci. Čím to je?

Nemyslím si, že v našich posádkách výrazněji převažují kluci. Ano, je jich vždy o trochu více než děvčat – z dvanáctičlenné finálové posádky to je dlouhodobě přibližně tak 7:5. Přece jen technika a věda je v tomhle věku více doménou kluků než děvčat.

Lze říci, s jakou věkovou kategorií se nejlépe spolupracuje?

Těžko určit. Samozřejmě ti trochu starší jsou na tom lépe, protože už mají více znalostí, lepší angličtinu, rychleji se dovedou adaptovat na nové situace, lépe reagují na stresové a nečekané události. Rozdíl 2-3 roků je v těchto věkových skupinách hodně znát. Až do loňského roku byla Expedice Mars otevřena pro věkovou kategorii 10 až 17 roků – a dlouhodobý věkový průměr finalistů byl těsně pod 16 roků.

Můžou se do projektu zapojit i dobrovolníci? Jak vám „obyčejní“ lidé se zájmem mohou pomoci?

Expedice Mars je postavena tak, že další ročníky připravují pro nové soutěžící úspěšní finalisté expedic předcházejících. Nejprve v pozicích palubních důstojníků, později jako velitelé jednotlivých odborností nebo velitelé celých etap soutěže. Do organizování Expedice Mars není zapojen nikdo, kdo jí v předcházejících letech neprošel jako soutěžící.

Ale „obyčejní lidé“ nám samozřejmě mohou pomoci – minimálně tím, že ve svém okolí budou šířit informaci o tom, že mladí zájemci o vědu a techniku se mohou do Expedice Mars přihlásit a, pokud budou dobří, si třeba i vyzkouší některé trenažéry jako skuteční kosmonauti.

Myslíte si, že by některý z účastníků měl zájem o spolupráci s ExoSpace.cz? Například formou redaktorské činnosti? Anebo je to pro ně příliš „malé sousto“?

Těžko posoudit. I když jedna z profesí v posádce Expedice Mars je „Dokumentarista“ tak nějak výrazněji vidět nejsou. Máme web, máme facebookové stránky, ale nějak mimořádnou mediální aktivitou to tam nehýří. Ale máme několik výborných fotografů – vlastně fotografek 🙂

Navíc je pravdou, že většina našich mladých organizátorů má tolik různých aktivit, že další by asi nezvládali…

Děkuji za dotazy a těším se, že se třeba s některými čtenáři ExoSpace setkám mezi soutěžícími Expedice Mars 2014. Zaregistrovat se mohou až do 11. června 2014 na našich webových stránkách www.expedicemars.eu.

Ad Astra!
Milan Halousek
viceadmirál Expedice Mars

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu a Youtube. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou redakcí.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/o-expedici-mars-rozhovor-s-m-halouskem/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>